Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Příští prezident i revoluce v energetice. Takhle to vypadá, když to fotbalisté rozbalí v investicích

28. listopad 2024
Sdílejte:
Investice fotbalových hvězd nemusí skončit katastrofou. A i když z médií známe řadu smutných příběhů, existují i ukázkové příklady, jak po skončení kariéry vydělané jmění ještě zhodnotit. Pojďme se s nimi seznámit.
Mathieu Flamini si v Arsenalu zahrál i s Petrem Čechem. Teď pracuje na energetické revoluci.Foto: Profimedia

Těžce nabyl, lehce pozbyl… Spousta fotbalových hvězd si nedokáže poradit s tím, jak nakládat s vydělanými penězi. Z médií se pak dozvídáme o jejich nejrůznějších finančních eskapádách, nebo dokonce bankrotech.

Najde se ale i řada těch, kteří to s financemi umí a kteří své fotbalem vydělané jmění dokázali díky šikovným investicím ještě výrazně navýšit. A jak se přesvědčíte na dalších řádcích, někdy to nemusela být ani velká věda. Tady jsou příběhy pěti investorů ze světa fotbalu, které rozhodně stojí za pozornost.

Mathieu Flamini

Mathieu Flamini ukončil profesionální kariéru v roce 2019. Bývalý záložník začínal ve francouzském klubu Marseille, a přestože hrál celkem za pět evropských velkoklubů včetně AC Milán, nejvíc se proslavil v londýnském Arsenalu. A i když nikdy nepatřil mezi největší hvězdy, jeho aktuální jmění má ze všech fotbalistů současnosti největší hodnotu. Ano, kam se hrabou Messi i Ronaldo.

FINTOKEI

Partner sekce Fotbal a investice je platforma FINTOKEI. Odměňujeme kvalitní výkony na finančních trzích. Vyzkoušejte si naši online trading výzvu a připojte se ke komunitě úspěšných obchodníků.

ZJISTIT VÍC

Podnikat Flamini začal ještě během aktivní kariéry. Krátce poté, co v roce 2008 poprvé odešel z Gunners do Milána, založil se svým obchodním partnerem Pasqualem Granatou, absolventem ekonomie, společnost GF Biochemicals, která se snaží o revoluci v energetickém průmyslu.

Byznysoví parťáci investovali miliony do výzkumu, pokusů a infrastruktury v naději, že se jim podaří efektivně a masově vyrábět kyselinu levulovou, která se používá jako ekologická náhrada ropy při výrobě léčiv, plastů, kosmetiky a dalších produktů, což se také nakonec povedlo.

Podle výpočtů specializovaných médií, jako je časopis Forbes, se hodnota společnosti GF Biochemicals odhaduje na 20 až 30 miliard liber.

Eniola Aluko

Výrazné podnikatelské a investorské příběhy můžeme zaznamenávat nejen v mužském, ale i v ženském fotbale. Ukázkovém příkladem je bývalá britská fotbalová reprezentantka, televizní reportérka, manažerka a investorka Eniola Aluko.

Ta se narodila v nigerijském Lagosu, ale ještě před prvními narozeninami se s rodinou odstěhovala do Velké Británie, kde hrála například za Birmingham nebo Chelsea. První gól za anglickou reprezentaci vstřelila paradoxně českému nároďáku v roce 2005. Aktivní hráčskou kariéru ukončila v italském Juventusu na konci roku 2019.

Ve světě fotbalu ale Aluko pokračovala jako ředitelka ženského týmu Aston Villy. Na manažerských pozicích pokračovala v Los Angeles v ženském týmu Angel City, kde se stala sportovní a později i generální ředitelkou. Díky svým schopnostem se stala součástí investiční skupiny Mercury 13, ve které jsou partnerkami význačné ženy světového fotbalu. Jejích investice v řádech vyšších desítek milionů dolarů míří do ženských fotbalových týmů napříč kontinenty. Ty zhodnocují díky rostoucímu trendu, fanouškovskému i marketingovému zájmu o ženský fotbal. Letos v květnu se Eniola Aluko stala také většinovou majitelkou ženského týmu v italském Comu. Kde se angažují také například Thierry Henry nebo Cesc Fabregas.

Eniola Aluko působí v Anglii i jako fotbalová expertka. / Foto: Profimedia

David Beckham

Bývalá hvězda anglické reprezentace, Manchesteru United a Realu Madrid se stala během kariéry opravdovou fotbalovou superstar se vším všudy. Beckham se neprosadil jen na hřišti, ale i v módě a jako marketingový ambasador mnoha značek. Jeho příjmy z fotbalu byly nakonec dokonce nižší než z dalších činností. Miláčkovi fanoušků i bulvárních plátků k tomu nepomohly jen skvělé výkony v zápasech, ale i manželství se zpěvačkou Spice Girls Victorií Beckahmovou.

Nutno dodat, že řada fotbalových celebrit dokázala velkou část vydělaného majetku prošustrovat. Případ Davida Beckahama to rozhodně není. Velké částky investoval do nemovitostí po celé Evropě a později i v Americe. Menší investice pak později směroval do některých zajímavých startupů.

Obří zisk by Becksovi mohl přinést i podíl v klubu Inter Miami, za který dnes hraje Lionel Messi. Část této vznikající franšízy kdysi získal za zvýhodněných podmínek (25 milionů dolarů) také coby součást svého kontraktu s MLS. Dnes je hodnota podílu v klubu násobně vyšší. Beckhamovo celkové jmění se odhaduje na 450 milionů dolarů.

Martin Braithwaite

Když v roce 2021 opustil hvězdný fotbalista Lionel Messi tým FC Barcelona, stal se překvapivě nejbohatším hráčem soupisky katalánského velkoklubu dánský reprezentant Martin Braithwaite. A to i přesto, že v Barce měl až čtrnáctý nejvyšší plat. Na rozdíl od řady spoluhráčů, kteří se soustředili jen na fotbal, byl však Braithwaite podnikavý a příležitosti viděl i ve světě investic. Především pak na nemovitostním trhu. Výše jeho současného jmění se podle magazínu Forbes odhaduje na 287 milionů dolarů.

Braithwaite investoval nejvíc peněz do nemovitostních a developerských firem, jejichž hodnota později výrazně vzrostla na newyorské burze. Dnes má třiatřicetiletý dánský útočník, který stále pokračuje v aktivní fotbalové kariéře v brazilském Gremiu, také vlastní značku oblečení a síť restaurací v Barceloně. Investoval rovněž do několika technologických startupů.

V médiích se zároveň spekuluje, že by se mohl stát novým majitelem fotbalového prvoligového klubu Espanyol Barcelona. Tyto aktivity jsou ale spíš jen pro potěšení, hlavní Braithwaitův byznys ho už totiž spolu s celou rodinou zajistil do konce života.

Martin Braithwaite aktuálně hraje za brazilské Gremio. / Foto: Profimedia

Samuel Eto'o

Příběh dnes třiačtyřicetiletého Samuela Eto'a vypráví africkou pohádku o klukovi z chudinského slumu v Douale, který získal velké bohatství. A tahle story přitom ještě zdaleka nekončí. Bývalý útočník Barcelony, Interu Milán, Chelsea a řady dalších evropských velkoklubů, a především jedna z největších hvězd historie kamerunské reprezentace dokázal ze své fotbalové kariéry vytěžit maximum. A to se týče jak finančních, tak i lidských zdrojů.

Eto'o byl vždy komunikativní a dokázal si udělat mocné přátele včetně nejúspěšnějších podnikatelů kontinentu a vlivných politiků. To ho někdy dovedlo sice až na hranu zákona, ale Eto'ův životopis i bankovní konto vzkvétají.

Dnes Samuel Eto'o působí jako předseda kamerunského fotbalového svazu, ale jeho ambice sahají ještě mnohem výš. Kamerunský prezident Paul Biya je ve funkci od roku 1982 a letos oslovil už neuvěřitelné 91. narozeniny. Spousta Kamerunců by si přála změnu a v nejvyšší státní funkci vidí právě Samuel Eto'a.

Ten moc dobře ví, že jeho investice musí kromě známých destinací, kde skupuje především nemovitosti, ve velké míře směrovat právě do Kamerunu a dalších afrických zemí. Finančně proto podpořil řadu technologických startupů, investoval do telekomunikací, poštovních služeb a zdravotnictví.

Související články

Liga mistrů ve velkém přehledu. Tabulka a další zápasy

Liga mistrů se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? Jaké jsou šance Sparty na postup? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?

Liga mistrů

Pohárová matematika: Co musí Plzeň a Slavia udělat pro postup?

Základní část Evropské ligy ve čtvrtek vstupuje do druhé poloviny. Plzeň i Slavia mají dobré vyhlídky na postup. Ukážeme si proč.

Evropské poháry

Velký pohárový čtvrtek je tu. Kde naladíte zápasy českých klubů?

Slavia, Plzeň a Mladá Boleslav jdou ve čtvrtek v Evropě do boje. Povíme vám, kde a v kolik jejich zápasy vysílají a podíváme se i na výchozí situace všech těchto duelů.

Televize
Popup se zavře za 8s