Sparta Praha a West Ham United. Manchester City a Girona. Red Bull Salzburg a RB Lipsko. Manchester United a OGC Nice. Čtyři dvojice klubů s různou historií, tradicí a z různých zemí. Jednu věc však mají společnou. Fanouškům fotbalu je zřejmě jasné, že tímto pojítkem je společný majitel. Vlastnictví více klubů (anglicky Multi-Club Ownership) je ve fotbale stále častější.
Zájem investorů o fotbalové prostředí v posledních letech exponenciálně roste, a to nejen v zahraničí, ale i u nás. S tím pochopitelně přichází i záměr některých investorů vlastnit či ovládat více klubů působících, pokud možno, na té nejvyšší fotbalové úrovni. UEFA na vývoj zareagovala a s účinností od 1. května 2024 změnila právní úpravu podmínek pro vlastnictví více klubů účastnících se evropských pohárových soutěží pod její záštitou. Zároveň se očekává, že FIFA k obdobné změně brzy přistoupí také.
Nejvýznamnější evropskou pohárovou soutěží je bezpochyby slavná Liga mistrů. Částečně v jejím stínu se pak hrají zápasy Evropské ligy a stále poměrně nově také Evropské konferenční ligy. Každá soutěž pak musí mít svá pravidla. Liga mistrů, včetně všech jejích účastníků, se řídí Pravidly pro Ligu mistrů UEFA, která jsou pro zjednodušení dále uváděna pouze jako Pravidla. Vlastnictví více klubů je regulováno s odkazem na záměr o zachování integrity mezinárodních klubových soutěží UEFA v článku 5 Pravidel. Ze samotného znění záměru vyplývá, že jeho aplikace se vztahuje nejen na Ligu mistrů, ale právě i na Evropskou ligu a Evropskou konferenční ligu. Každý klub, který se těchto evropských pohárových soutěží účastní, se musí pravidly článku 5 řídit a v nich stanovené podmínky splňovat.
První odstavec článku 5 Pravidel stanovuje obecné podmínky týkající se vlastnictví klubů a vlivu na ně. Soutěžící kluby je musí nejen prokázat, ale také bez výhrady splňovat v průběhu trvání celého ročníku soutěže (pro sezonu 2024/25 od 3. června 2024). Splnění podmínek navíc klub deklaruje i za osoby, které na něj mohou mít jakýkoli přímý či nepřímý vliv. Tedy i za svého majitele. Konkrétně pak kluby nesmějí mj. držet a obchodovat s akciemi jiného zúčastněného klubu či v něm udržovat členství, jakkoli jej řídit, spravovat nebo ovlivňovat jeho sportovní výkon. Stejně tak žádná osoba v pozici umožňující ovlivnit řízení, správu nebo sportovní management klubu nesmí takto působit zároveň i v jiném zúčastněném klubu. V neposlední řadě kdokoli, kdo klub vlastní nebo ovládá, nemůže mít tuto pozici či pravomoci zároveň v jiném zúčastněném klubu. Za osobu klub vlastnící či ovládající se považuje zejména osoba, která vlastní většinový podíl v klubu, má právo jmenovat a odvolávat jeho management či jinak kontrolovat a rozhodovat o jeho klíčových otázkách.
Pokud dva nebo více klubů nesplní podmínky stanovené v prvním odstavci článku 5 Pravidel, postupuje se podle druhého odstavce. Ten stanovuje kritéria pro výběr klubu, který se nakonec zúčastní některé z evropských pohárových soutěží. Na prvním místě je důraz na účast v prestižnější soutěži. Pořadí soutěží podle prestiže je jasné: nejprve Liga mistrů, poté Evropská liga, a nakonec Evropská konferenční liga. Pokud toto kritérium nerozhodne, posuzuje se, který klub se kvalifikoval z vyššího místa v domácí lize. Pokud ani toto kritérium nepovede k výběru, dává se přednost klubu ze země, jejíž národní fotbalová asociace má vyšší pozici v žebříčku UEFA podle přílohy A Pravidel. Podle aktuálního znění této přílohy je Česko na 15. místě, mezi Ukrajinou a Norskem, přičemž na čele žebříčku je Anglie, následovaná Španělskem a Německem. Klub, který uvedeným postupem nebude k účasti v soutěži vybrán bude nahrazen jiným klubem, který se umístil na dalším místě v nejvyšší domácí soutěži, za předpokladu, že tento klub splňuje podmínky uvedené v prvním odstavci.
Uvedená změna pravidel vlastnictví více klubů zavádí několik výjimek z principu výběru "vhodnějšího" klubu, jak je popsáno ve druhém odstavci. Tyto výjimky jsou uvedeny v nově přidaném čtvrtém odstavci a upraveném pátém odstavci. Čtvrtý odstavec stanovuje, že klub, který nebyl přijat do původně zamýšlené evropské pohárové soutěže a byl nahrazen jiným, může být přijat do jiné, méně prestižní soutěže. To je možné pouze v případě, že příslušná národní asociace má k této soutěži přístup, ať už prostřednictvím ligového umístění nebo národního poháru. Pátý odstavec pak představuje dvě výjimky, které neohrožují integritu mezinárodních soutěží. První výjimka se týká situace, kdy se jeden klub kvalifikuje přímo do ligové fáze Ligy mistrů, zatímco druhý se účastní jakékoliv fáze kvalifikace nebo přímo postupuje do Evropské ligy nebo Evropské konferenční ligy. Druhá výjimka zahrnuje klub, který se kvalifikuje do play-off nebo třetího kvalifikačního kola Ligové cesty Ligy mistrů či přímo do ligové fáze Evropské ligy, zatímco druhý klub se kvalifikuje do Evropské konferenční ligy. Takové kluby se ve stejné evropské pohárové soutěži nikdy setkat nemohou.
Jakému fotbalovému klubu fandí Včelka Mája? Bavte se spolu s dětmi nad fotbalovými pohádkami Zdeňka Folprechta. Úspěšná kniha je v prodeji zde s dopravou zdarma.
Změna pravidel vlastnictví více klubů přichází v době, kdy se mění celkový formát evropských pohárových soutěží. Od sezony 2024/2025 dochází ke změně pravidla pro kluby, které se umístí na třetím místě základní skupiny (nyní ligové fáze) Ligy mistrů nebo Evropské ligy. Dosud se tyto kluby automaticky kvalifikovaly do vyřazovací fáze nižší soutěže, ale toto pravidlo již nebude platit. To znamená, že klub, který začne sezonu v jedné z evropských pohárových soutěží, bude mít jistotu, že v průběhu sezony nepřejde do jiné soutěže a nepotká tak svůj sesterský klub.
Přístup a nastavení pravidel vlastnictví více klubů jsou brány velmi vážně, což dokazuje i samotná praxe. Před aktuální sezonou zahájila UEFA prostřednictvím svého orgánu pro finanční kontrolu klubů (CFCB) řízení proti třem dvojicím klubů. Těmito dvojicemi byly Aston Villa FC a Vitória Sport Clube z Portugalska, Brighton & Hove Albion FC a Royal Union Saint-Gilloise, a AC Milan s Toulouse FC. Řízení byla iniciována kvůli možnému porušení pravidel stanovených právě v popsaném článku 5 Pravidel. Po provedení nezbytných změn ze strany klubů a jejich vlastníků schválila CFCB jejich účast v evropských pohárových soutěžích. Kluby se mj. zavázaly, že do září 2024 nebudou provádět mezi sebou žádné hráčské transfery, ať už trvalé nebo na bázi hostování, neuzavřou žádné dohody o spolupráci a nebudou sdílet databáze skautů nebo hráčů.
Udržení integrity mezinárodních klubových soutěží UEFA je klíčovým důvodem pro regulaci vlastnictví více klubů, ale není to jediný důvod. Vlastnictví více klubů totiž také umožňuje efektivně pracovat na „optimalizaci“ plnění pravidel UEFA Financial Fair Play, jejichž cílem je podpora udržitelnosti a prevence neúměrných ekonomických výdajů klubů. Správné nastavení pravidel vlastnictví více klubů je proto složitou úlohou, která vyžaduje najít rovnováhu mezi někdy protichůdnými aspekty. Na straně jedné je to férovost soutěží, ochrana základních principů fotbalového podnikání, udržitelnost a respekt k tradicím a identitě klubů. Na straně druhé je to business. Vlastnictví více klubů představuje pro investory atraktivní příležitost. Fotbal není pouze oblíbený sport, ale také dynamicky se rozvíjející oblast podnikání s obrovskými finančními obraty. Strategické a investiční výhody vlastnictví více klubů zahrnují diverzifikaci rizika mezi různé ligy a regiony, efektivnější rozvoj talentů prostřednictvím interních přestupů a sdílení zdrojů a osvědčených postupů mezi kluby, což zahrnuje i společné hledání mladých hráčů.
Změna, kterou UEFA zavádí, může být považována za pozitivní krok, protože se zdá, že úspěšně pomyslnou rovnováhu nalézá. Umožňuje vstup dalšího kapitálu od renomovaných investorů, aniž by byla ohrožena férovost a integrita evropských pohárových soutěží.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.