Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Zranění, deprese a neustálý boj s hlavou. Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht o úskalích profifotbalu

21. srpen 2023
Sdílejte:
Profesionální fotbal je permanentní zkouška psychické odolnosti, ve které neuspěje každý. Bývalí fotbalisté Jan Rajnoch a Zdeněk Folprecht otevřeně hovoří o vzestupech a pádech jejich bohaté kariéry.
Zdeněk Folprecht a Jan Rajnoch, hosté 25. dílu Football Club podcastuFoto: Tomáš Cetkovský

Obtížný přechod do dospělého fotbalu, zdravotní komplikace, cestování po hostovačkách, démon alkoholu, křehké sebevědomí i hledání motivace v životě po fotbale. V dalším pokračování Football Club podcastu si poslechněte upřímnou zpověď bývalých hráčů Jana Rajnocha a Zdeňka Folprechta o nelehkých výzvách profesionální fotbalové kariéry. Rozebírají svůj fotbalový i osobnostní vývoj, vzpomínají na vyrovnávání se s konkurencí, tlakem i neúspěchem nebo přibližují, proč je lákalo přejít na druhý břeh a dělat fotbal z televizního studia. Oba potvrzují, že se jim splnil sen milionů malých holek a kluků – být profi fotbalistou. Zároveň přiznávají, že na úskalí, kterým budou čelit, mohli být připraveni lépe.

Když vás fotbal netěší

Třetího září 2011 remizovala česká reprezentace v glasgowském Hampden Parku s domácím Skotskem 2:2 a notně se tím přiblížila baráži o EURO. Přes nadějný výsledek vzbudil národní tým v Česku velkou vlnu nevole – nejvíc rezonoval nafilmovaný pád Jana Rezka, který rezultoval v klíčovou penaltu. Negativní komentáře se snesly i na hlavu Jana Rajnoch za jeho chybu před jedním ze skotských gólů. Pro zkušeného obránce to byl poslední zápas v reprezentaci. Málokdo věděl, že si v té době procházel depresemi a z fotbalu zrovna neměl radost. „V té době jsem na repre letěl ve zbídačeném stavu, měl jsem hodně těžkou hlavu, a to se bohužel projevilo. Člověk ale před zápasem národního týmu nemůže říct, že nechce hrát, protože není v pohodě. Hned potom jsem ale zároveň skončil v tureckém Ankaragücü a vyhledal odbornou pomoc,“ říká v podcastu Rajnoch.

Rodák z Frýdlantu silou vůle nakonec překonal mnohé obtíže osudu a když v pětatřiceti končil profesionální kariéru, měl za sebou stovky zápasů v české lize, zahraničních a mezinárodních soutěžích. V podcastu Football Clubu, ale mluví také o svých fotbalových začátcích i hledání motivace pro život mimo fotbalové trávníky.

Nikoho jsem nezajímal

Druhý host našeho podcastu a mnohonásobný mládežnický reprezentant Zdeněk Folprecht zase popisuje své těžkosti s přechodem do dospělého fotbalu, který mu – jak sám přiznává – vůbec nevyšel. „Z neúspěšného přechodu do áčka Sparty jsem se lízal několik let. Ze sebevědomého hráče jsem se stal najednou někým, kdo se na fotbale trápil. Přišel jsem do týmu a nikoho jsem vůbec nezajímal. Psychicky jsem to prostě nedal. Myslím, že je dobře, že dneska už nejlepší týmy mají development kouče, kteří s hráči v tomhle ohledu pracují,“ přiznává Folprecht, který nedávno ve dvaatřiceti letech ukončil po vážném zranění kolene profesionální kariéru.

„Když mi zavolal doktor výsledky vyšetření a viděl jsem, jak moc je to vážné, tak jsem měl okamžitě jasno, že je konec. Trochu jsem to obrečel, ale hned jsem začal řešit, co dál. Mám dvě malé děti, pro které chci být vzorem. Nechtěl jsem být chcíplotina, která si jen stěžuje, že se jí stalo něco špatného,“ říká Folprecht, který dnes působí jako fotbalový expert v televizních studiích O2 Sport, natáčí podcasty v Českém rozhlase a píše komentáře pro Football Club.

Hlavní témata podcastu:

2:25 – cesta Jana Rajnocha a Zdeňka Folprechta k fotbalu a role jejich rodičů

8:27 – přechod z mládežnického do dospělého fotbalu

17:03 – hostování mladých fotbalistů a vliv trenérů

24:25 – život fotbalisty v cizině a psychická odolnost

33:24 – příprava na život po profikariéře

39:25 – jak filtrovat negaci?

44:30 – hledání motivace v civilním životě

Související články

Dvanáct milionů na klub. Kdo nehraje poháry, dostane peníze z fondu solidarity

Platby solidarity UEFA, které dostávají prvoligové kluby, které nehrají v dané sezoně základní část evropských pohárů, mají nový systém a české ligové kluby se mohou těšit na víc peněz.

Peníze

Fotbal v TV: V úterý hraje Sparta a ženská reprezentace chce psát historii

Sparta v lize hostí Karvinou, ženská reprezentace v Teplicích v baráži o Euro 2025 Portugalsko a v televizi budou i zápasy z Premier League nebo Barcelona.

Televize

Video: Gól Svitkové a skvělé zákroky Votíkové. Češky vezou z Portugalska naději na Euro

Českým fotbalovým reprezentantkám se přiblížila vytoužená účast na mistrovství Evropy. V Portugalsku remizovaly 1:1 a od historického úspěchu je dělí jediný zápas. Prohlédněte si všechny zajímavé momenty ze zápasu v Portu.

Girl Power
Popup se zavře za 8s