Berlín není fotbalové město. Povídá se to už roky. Možná desetiletí. Můžete se jeho ulicemi potulovat dlouhé hodiny a velmi pravděpodobně nenarazíte na žádnou viditelnou připomínku, že tady sídlí dva známé kluby, Hertha a Union. I pokud jste v německé metropoli nikdy nebyli, sotva vám při zaslechnutí jejího jména přijde jako první na mysl právě fotbal. To se vám spíš přihodí s Barcelonou, Dortmundem, Liverpoolem, Amsterdamem…
Je to ale jenom předsudek. Berlín je fotbalové město.
Kdy se jím stal? Nejpozději a definitivně v posledním týdnu. Neboť v sobotu na druholigový duel Herthy se St. Pauli zavítalo 66 113 fanoušků a úterní zápas Ligy mistrů Union-Braga byl dlouho dopředu vyprodaný, zaprášilo se po 73 445 vstupenkách.
Kolik najdete v Evropě míst s takovou fotbalovou vášní? S vášní nezávislou na úrovni soutěže, nablýskanosti kulis ani atraktivnosti soupeře.
Nicméně prvně jmenované utkání, při vší úctě k jeho aktérům, se pár minut po konečném hvizdu stalo obyčejnou statistickou položkou v padesátileté historii druhé Bundesligy. Bude to zápas Unionu s portugalským soupeřem, na který se bude v Berlíně vzpomínat. Plný symbolů, nostalgie, emocí. A samozřejmě, kopalo se tam i do míče, padaly góly, mávaly se ofsajdy. Ale tohle všechno bylo druhořadé, troufám si říct.
„Buďte trpělivý. Na čekací listině před vámi je 2548 zájemců.“ Tohle oznámení se mi zobrazilo na webu Unionu před třemi týdny, v první minutě volného prodeje lístků na zápas s Bragou. A to dávno rozebraných bylo čtyřicet tisíc balíčků na všechna tři domácí utkání i kvóta určená členům klubu.
Sparta prohrála s Plzní a klesla za ni na čtvrté místo v tabulce. V těsném boji o vicemistra je teď na koni Baník. Koho favorizujete? Dejte nám vědět v anketě.
Po téhle brance teď budou brankáři při rozehrávce z půlky pozornější…
Anglická liga, pohárová semifinále v dalších top evropských zemích a spousta dalšího fotbalu. Projděte si kompletní televizní program na úterý.
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!