Nadělte si 2. díl fotbalových pohádek Zdeňka Folprechta

Berlín

V Berlíně fotbal neodmyslitelně patří k tamním dějinným zvratům. Hrál se za válek, revolucí, na troskách, se soudružským požehnáním i bez něj. Hlavní město Německa, které má v první Bundeslize dva týmy - Herthu a Union.

Video: Nejlepší fanoušci v Bundeslize váleli i přes Vánoce

Rok 2023 byl pro Union Berlín nezapomenutelný. Poprvé v historii si klub zahrál Ligu mistrů, kterou absolvoval na Olympijském stadionu. Tam si na něj na každý zápas našlo cestu přes 73 tisíc diváků. I v zimní pauze se ale fanoušci Unionu umí bavit. Posuďte sami.

Fanoušci

Video: První gól Krále v Lize mistrů. Z dálky proti Realu Madrid

Berlín si v úterý večer opět prožil fotbalový svátek. Domácí Union si to před 73 tisíci diváky rozdal s Realem Madrid. Gól vstřelil i český reprezentant Alex Král. Prohlédněte si ho ve videu.

Liga mistrů
Aktualizováno

Nikdy nepískej na vlastní mužstvo. Největší mejdan v historii Unionu

Dosud nikdy se na jednom místě nesešlo tolik fanoušků Unionu Berlín jako v úterý při zápase Ligy mistrů proti Braze. Ano, prohrálo se 2:3. Ale málokoho na tribunách vyprodaného Olympiastadionu to trápilo. Tohle byl výjimečný den bez ohledu na výsledek, jak ukazuje i naše reportáž.

Reportáž

Od Hitlera k fanouškovské chloubě Bundesligy. Přehled berlínských fotbalových chrámů

Berlínu zbyl v Bundeslize po sestupu Herthy už jen jeden klub – Union. Ten si paradoxně v příští sezoně zahraje Ligu mistrů na stadionu svého městského rivala. Když se ale mluví o berlínských fotbalových chrámech, neměl by se vám vybavit pouze Olympijský stadion. Vydejte se s námi na průzkum.

Stadiony

Respekt vydupaný z betonu. Fotbal v Berlíně pomohl integraci, ukazuje příklad bratří Boatengů

Obraz Berlína jako multikulturního města se utváří přes 300 let. Od počátku 20. století se na tom podílí i fotbal. Odmítání násilí a komercionalizace ze strany fanoušků se v 80. letech v západním Berlíně promítlo do vzniku klubů, které si vetkly společenskou integraci migrantů jako hlavní cíl. A německý fotbal na tom vydělal!

Pod kůží

Finále bez konce. Berlínská ikona otevřela nejdelším zápasem

Není ikoničtějšího stadionu ve střední Evropě, než je ten Olympijský v Berlíně. Historik Filip Bláha se ohlíží za fotbalovými počátky stadionu, které ukazují napjatou situaci v Německu po konci první světové války.

Pod kůží

Bundesligové začátky. Špinavé peníze daly vzniknout berlínské legendě

Po druhé světové válce se z Berlína stává rozdělené město. Důsledky to má i fotbalové. Do města, kde neustále hrozí začátek třetí světové války, fotbalisté moc nechtějí. Na startu Bundesligy je to problém.

Pod kůží

Fotbalový Good bye, Lenin! Byli jsme na berlínském Dynamu

Pokud se chcete něco dozvědět o bývalé NDR, máte v Berlíně řadu muzeí, která vám přijdou vhod. Nebo můžete vyrazit na fotbalový zápas místního Dynama. Na stadionu někdejšího desetinásobného šampiona, už roky usazeného ve čtvrté nejvyšší soutěži, jako by se totiž zastavil čas.

Reportáž

Diktátoři na fotbale. Znechucený Hitler dostal na své olympiádě tvrdou lekci

Až na Benita Mussoliniho většina evropských diktátorů fotbalu neholdovala. Adolf Hitler viděl pouze jeden zápas a stačilo to, aby na něj zanevřel. Proč se tak stalo, vám prozradí další díl seriálu Pod Kůží.

Pod kůží

Kdo to vládne Bundeslize? Kultovní Union Berlín přežil komunisty i dluhy

Na jeho stadionu se stojí a stejně tak fanoušci vždy stáli za ním. V době komunismu, kdy měli na stadionu rušičky proti nežádoucím chorálům, i v době svobody, kdy byl blízko krach.

Pod kůží
Popup se zavře za 8s