Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Okouzlil mě Aleš Pikl, říká německý novinář, který hltá český fotbal

05. září 2024
Sdílejte:
Prahu zná líp než leckterý její obyvatel. Aby ne – německý novinář Klaus Hanisch ji často navštěvuje a napsal o ní několik knih. Zamiloval si Viktorii Žižkov a mezi svými oblíbenými hráči uvádí jedno překvapivé jméno. „Sledoval jsem strategickou hru Aleše Pikla, který mě okouzlil,“ říká v rozhovoru s FC.
Aleš Pikl slaví jeden ze svých gólů, které dal za Viktorii Žižkov.Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Kdy jsi začal sledovat český fotbal? A proč?

Vlastně kvůli mistrovství Evropy 1976. Československý fotbal na mě udělal dojem, když jste ve finále porazili náš tým. Hráli jste moc dobrý fotbal. Byli jsme mistry světa, obhájci titulu mistrů Evropy z roku 1972 a všichni čekali, že vyhrajeme znovu. Vy jste ale byli v tom finále ohromně silní. Pak jsem si přečetl, že jste předtím neprohráli snad dvacet zápasů. Přesto to pro mě bylo velké překvapení a začal jsem si československého fotbalu všímat víc.

To na tebe tolik zapůsobila slavná prohra v penaltovém rozstřelu?

Nejen na mě (usmívá se). Později jsem se na ten zápas zeptal v rozhovoru Bernda Hölzenbeina a Seppa Meiera a oba byli ještě o čtyřicet let později naštvaní. Hölzenbein doslova nazval Panenkův kousek drzostí.

Klaus Hanisch je novinář žijící ve Schweinfurtu, který působí i v Praze. Přes třicet let pracuje jako redaktor a vedoucí vydání v Bayerische Fernsehen a v ARD. Víc než třicet let psal do Prager Zeitung, kde naposledy působil jako šéfreportér. Byl dopisovatelem českého sportovního magazínu Hattrick. / Foto: Michal Petrák

Na fotbal v Česku jsi ale začal chodit až o dost později, ne?

Ano, až na začátku tisíciletí, kdy jsem při svých návštěvách Prahy bydlel na Žižkově. Měl jsem to blízko na stadion Viktorky – a zrovna v sezoně 2001/2002, kdy málem vyhrála titul, tam bylo na co koukat.

Na Žižkov jsi pak chodil pravidelně, koupil sis i šálu. Co tě tam tak okouzlilo?

Líbilo se mi tam, že sedíš hodně blízko u hřiště. A díky tomu jsem mohl pěkně jako na dlani sledovat strategickou hru Aleše Pikla, který mě okouzlil. Atmosféra na stadionu mi připomínala Schweinfurt, vedle mě sedával chlapík s aktovkou a bekovkou. Dodnes se mi v Praze líbí i Ďolíček – připomíná mi to staré časy a stadiony v Německu jako Glückau-Kampfbahn v Gelsenkirchenu, Rote Erde v Dortmundu nebo Grünwalder Stadion v Mnichově. Když jsem poprvé přišel na Viktorku, říkal jsem si: Pane bože, tady to je stejné jako před lety na Schalke nebo v Dortmundu. Bylo to pro mě jako cestování časem do minulosti německého fotbalu. Byl jsem i na starém Edenu, to bylo podobné. Ten nový má úplně moderní, mezinárodní atmosféru.

Související články

Petr Fousek? Never more! Projdeme si, proč a jak poztrácel všechny své voliče

Český fotbal je jako dům z karet. Na pozadí války Jaroslava Tvrdíka s Petrem Fouskem se řeší úroveň Haškovy práce, propadák lvíčat, nekryté prémie i stadion plný Ukrajinců.

Komentář

Video: Palič roku! Neskutečné selhání střelce ve druhé anglické lize

V Anglii jsme během víkendových druholigových mačů zřejmě viděli nejhorší zakončení sezony. Ebou Adams se stal okamžitě terčem žertíků na sociálních sítích, ale i vlastních spoluhráčů.

Anglie

Glosa od plotny: Radši před prázdným stadionem? Repre si diváky musí zasloužit

Čeští reprezentanti byli po zápase s Ukrajinou zklamaní z malé podpory fanoušků. Je ale opravdu na místě, aby si stěžovali právě oni? Diváky do ochozů nedostanete jen tím, že nastoupíte na trávník.

Komentář
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.