FC v akci. Předplatné teď jen za 64 Kč

Pyrotechnika pod lupou. Bezpečnost a svoboda můžou jít ruku v ruce

16. červenec 2024
Sdílejte:
Spor o pyrotechniku na stadionech není jen bojem o bezpečnost, ale také o svobodu a soudržnost v moderní společnosti, píše v detailní analýze Vendula Divišová z katedry politologie na Masarykově univerzitě, která se dlouhodobě zaměřuje také na otázku zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních.
Foto: Michal Sváček / Mafra / Profimedia

Český fotbal přitahuje čím dál větší zájem diváků, médií a sponzorů, což doprovází diskuse o kultivaci fanouškovského prostředí a nutně vede k otázkám, jaké fanoušky a jaké způsoby fandění na stadionech vlastně chceme. Pyrotechnika je nedílnou a zřejmě taky nejvíce kontroverzní součástí těchto debat.

Nedávné výroky ze strany dvou aktuálně nejsilnějších klubů ilustrují palčivost tohoto tématu také pro fotbalové kluby. Šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík naznačil, že je třeba začít se bavit o řízeném použití pyrotechniky, protože represe zcela očividně nefunguje. Navíc podle něj kluby nemají potřebné nástroje, jak podobné zákazy vynucovat. Sparta se ve svém vyjádření naopak vydala cestou zdůraznění rizik, která z použití pyrotechniky vyplývají s uvedením nedávných zkušeností s nebezpečným použitím těchto výrobků vlastními fanoušky.

Jak však bude argumentováno níže, omezení tématu pyrotechniky na bezpečnostní stránku věci neponechává prostor pro jakoukoli smysluplnou diskuzi ohledně řešení současného stavu.

Bezpečné použití pyrotechniky na stadionech neexistuje

Bezpečnostní rovinou přesto pro pořádek začneme. Podle studie, kterou si UEFA nechala vypracovat, bezpečné použití pyrotechniky na fotbalových stadionech zkrátka neexistuje. Pyrotechnika s sebou nese zdravotní a bezpečnostní rizika zejména kvůli vysokým teplotám hoření (700-1700 °C, v některých případech až 2500 °C), kdy stanovené bezpečné vzdálenosti na omezeném prostoru tribun není možné dodržet. Protože směsi, ze kterých jsou tyto produkty vyrobeny, obsahují vlastní okysličovadla, nemusí být po zapálení uhasitelné běžnými prostředky, přičemž některé typy hoří i pod vodou (např. světlice typu SOLAS určené k použití na moři). Okolní prostředí pak kontaminují toxickými látkami.

Související články

Sparta na startu ligového jara: problémy v ofenzivě, nová herní tvář a kontroverzní Kuchta

Podaří se Spartě nastartovat stíhací jízdu za Ligou mistrů, nebo se ještě víc propadne do herní a výsledkové krize, která ji potkala na konci podzimu? Jak se podaří do týmu zapracovat nové posily? A jakou formaci by měl zvolit trenér Friis? Debatují analytici Football Clubu Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Sparta

Slavia na startu ligového jara: nervozita po Evropě, otazníky v bráně a výborné rozšíření kádru

Co by mohlo Slavii nejvíc zkomplikovat cestu za titulem? Na které posily se nejvíc těšit? A jak vyřešit přetlak v kádru? Analytici Football Clubu se zamýšlí nad slávistickém finišem sezony.

Slavia

Nejlepší křídla na světě? Na MS 2026 se těšte na Egypt

Zimní přestupy Manchesteru City nám představili skvělé hráče z Egypta a Uzbekistánu. Obě tyhle země mají přitom blízko na příští mistrovství světa. Tak si k tomu pojďme říct víc.

Přímák
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.