České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhá nám s tím Telly, kde můžete sledovat nejen všechny zápasy českých klubů v evropských pohárech.
Třetí evropský týden v řadě mají české kluby negativní bilanci. I tak počítání koeficientu nabízí drobnou útěchu: se solidním náskokem zůstáváme devátí před Tureckem. A Plzeň má blízko k postupu v Evropské lize.
FK Mladá Boleslav hraje svůj třetí zápas v Konferenční lize ve čtvrtek od 21:00 hodin na hřišti Vitorie de Guimaraes. Střetnutí s pátým týmem minulého ročníku portugalské ligy vysílá stanice Sport 2.
Další kolo evropských pohárů je tady a s nimi i naše pravidelné analýzy v rámci sázkařského koutku. Tentokrát se zaměřujeme výhradně na zápasy českých týmů. Dá se očekávat další porce bodů do národního koeficientu, nebo nás čeká špatný týden?
Jako první jde do akce Sparta. V Lize mistrů s francouzským Brestem hraje už ve středu. Slavia, Plzeň a Mladá Boleslav mají své zápasy o den později. Povíme vám, kde je vysílají a který zápas zatím v české televizi na programu není.
Konferenční liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
Ani jeden český klub v tomto týdnu v Evropě nevyhrál a hned tři dokonce prohrály. I tak počítání koeficientu nabízí drobnou útěchu: s náskokem přes dva body zůstáváme devátí před Tureckem.
FK Mladá Boleslav hraje svůj druhý zápas v Konferenční lize ve čtvrtek od 21:00 hodin doma s Luganem. Střetnutí se švýcarským vicemistrem vysílá stanice Sport 2.
Konferenční liga se teď už hraje do jedné velké tabulky. Jaké je v ní aktuální pořadí? A jaké další zápasy a kdy nás čekají?
Ani jeden český klub v tomto týdnu v Evropě nevyhrál. I tak počítání koeficientu nabízí dvě drobné útěchy: víc bodů v žebříčku národů Česko nikdy nemělo a Turecko ztrácelo ještě víc.
FK Mladá Boleslav hraje svůj první zápas v Konferenční lize ve čtvrtek od 18:45 hodin v Arménii proti jerevanskému Noahu. Střetnutí s arménským vicemistrem vysílá stanice Sport 2.
Jde o jeden ze třech evropských pohárů, které pořádá UEFA. Svou prestiží jde o tu nejméně prestižní evropskou soutěž. Konferenční liga se hraje od roku 2021 a v prvních dvou letech ji vyhráli AS Řím a West Ham s Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem. Finále s Fiorentinou hráli kladiváři symbolicky v pražském Edenu, tedy v domovském stánku Slavie, odkud do West Hamu odešli.
Je jím čtvrtfinále Konferenční ligy z ročníku 2021/23, které si zahrála Slavia. Vypadla tehdy s Feyenoordem po výsledcích 3:3 a 1:3. Historický výsledek pak ve skupině Konferenční ligy v sezoně 2023/24 zaznamenala Viktoria Plzeň, když jako první český klub vůbec vyhrála některou ze skupin evropských pohárů bez ztráty bodu.
Do sezony 2023/24 (včetně) hrálo skupinovou (tedy základní) fázi 32 evropských klubů, od sezony 2024/25 to bude 36 týmů. Do Konferenční ligy se dá kvalifikovat buď přímo umístěním z národní ligy (což se týká týmů z nejvyspělejších fotbalových zemí Evropy) nebo přes kvalifikace evropských pohárů, které se hrají vždy na začátku každé sezony. I do těchto kvalifikací se dostávají týmy na základě předchozích výsledků z národních lig.
UEFA od sezony 2024/25 zvýší počet účastníků ze současných 32 na 36 týmů. Týká se to Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy.
UEFA se chtěla zbavit předchozího skupinového režimu, který je někdy nudný a docela často je v něm už dvě kola před koncem jasno o některých postupujících. Nikdo ale dopředu vlastně neví, zda nový systém v tomto bude atraktivnější, zvlášť když týmy budou dál rozdělovány do výkonnostních košů.
Hlavně reforma přinese víc zápasů a tím pádem víc peněz pro UEFA a kluby. Se zaručenými osmi zápasy namísto současných šesti se pojí vyšší příjmy z televizních práv, prodeje vstupenek a sponzoringu.
Ve všech třech soutěžích se změní také skupinový formát. Týmy už nebudou rozděleny do osmi skupin po čtyřech, ve kterých teď odehrají s každým soupeřem dvojzápas doma/venku. Nově v takzvaném švýcarském modelu bude jedna společná tabulka pro každou soutěž.
Každý tým ve skupině Ligy mistrů a v Evropské ligy odehraje osm zápasů s osmi různými soupeři, čtyři zápasy budou doma, čtyři venku. Celkový počet zápasů ve skupině Ligy mistrů a Evropské ligy se zvýší ze současných 125 na 189.
V Konferenční lize zůstane počet zápasů stejný, protože tam i přes změnu formátu budou týmy dál hrát šest utkání, ale nově s šesti různými soupeři (tři zápasy doma, tři venku).
Napříč poháry zůstane rozdělení do různých výkonnostních skupin a každý tým bude hrát postupně proti soupeřům ze všech těchto košů. Dál tedy bude platit, že nejsilnější týmy se nemohou vyřadit v případě nepříznivého losu mezi sebou navzájem už ve skupině.
Prvních osm týmů v celkové tabulce se na konci skupinové fáze kvalifikuje přímo do osmifinále, dalších 16 týmů se v play-off utká o dalších osm míst v osmifinále.