Turecko je k Česku zase o krok blíž. Konkrétně o rozdíl jediné výhry.
Takové je po čtvrtečních zápasech Evropské ligy základní shrnutí vývoje v žebříčku národních koeficientů, kde Česko dál hájí devátou příčku právě před Turky.
Do play off o osmifinále včera v Evropské lize kromě Plzně zasáhly i oba zbývající turecké týmy v evropských pohárech a mají to rozehráno jasně: Fenerbahce po domácí výhře 3:0 nad Anderlechtem míří k postupu, Galatasaray po prohře 1:4 v Alkmaaru naopak k vypadnutí.
Plzeňská Viktoria to má mnohem méně předvídatelné, ale body tentokrát nepřinesla žádné. V Budapešti s Ferencvárosem prohrála 0:1.
České kluby úspěšně dobývají Evropu. Mapujeme jejich pohárové zápasy, počítáme koeficienty a analyzujeme hru i soupeře. Pomáhá nám s tím Telly, kde můžete sledovat nejen všechny zápasy českých klubů v evropských pohárech.
„Jak je Fenerbahce blízko postupu, tak je Galatasaray blízko vyřazení. Rozdíl mezi Českem a Tureckem je 0,400 bodu v český prospěch. Za týden však jednoznačně potřebujeme výhru a postup Plzně,“ shrnuje nejnovější vývoj FC Koeficient, specializovaný účet na sociální síti X.
Kdyby Plzeň za týden v odvetě neuspěla, zapíšeme do českého koeficientu už jen body za případný její výsledek. V případě výhry na konci prodloužení by to bylo 0,4 bodu, v případě remízy 0,2 bodu. Turci by pak dostali nejen body za další dosažené dobré výsledky, ale také 0,2 bodu za každý postup dál.
V nejčernějším scénáři, kdyby Plzeň i za týden s maďarským mistrem prohrála, udrží Česko deváté místo jen v případě, že Galatasaray i Fenerbahce za týden také prohrají a Fenerbahce pak v případě postupu v osmifinále neuhraje už ani bod, tedy dvakrát prohraje.
Fenerbahce v osmifinále narazí na jednoho z dvojice Olympiakos, Rangers, Galatasaray v případě zázračného obratu na Manchester United, nebo Tottenham. Na Plzeň v dalším kole případně čeká jeden z dvojice Lazio, Athletic Bilbao.
Zpět ale od spekulací k aktuálnímu stavu. „Situace v žebříčku koeficientů po prvním hracím dni vyřazovací fáze evropských pohárů je následující: Kromě Řecka si dvě porážky ve čtvrtek připsalo také Norsko. Stále tedy máme náskok, ale ten činí aktuálně přesně jedno turecké vítězství,“ dodává FC Koeficient.
Právě jedenácté Řecko může ještě teoreticky ohrožovat českou pozici v top desítce, která zaručuje jisté místo v Lize mistrů pro ligového šampiona. Řekové totiž ve hře ještě mají tři týmy: v Evropské lize PAOK a Olympiakos (ten postoupil přímo do osmifinále) a v Konferenční lize hraje Panathinaikos.
Teď ve čtvrtek nás v Česku řecké výsledky mohly potěšit, když PAOK doma prohrál 1:2 s FCSB a Panathinaikos stejným výsledkem podlehl ve venkovním zápase hraném v Helsinkách islandskému Vikinguru Rejkjavík.
„Řecká ztráta na Česko zůstává nezměněna, více než 5,500 bodu,“ shrnuje FC Koeficient. Pět a půl bodu je v řeckém podání rozdíl 11 výher, protože Řekové dělí své zisky v této sezoně čtyřmi, když měli v pohárech čtyři týmy.
Česko zažívá velmi dobrý rok z pohledu národního koeficientu. České kluby vyhrály v této sezoně evropských pohárů 26 z 55 zápasů (celková bilance je 26-9-20) a získaly už 9,75 bodu. To je víc, než jaký byl zisk Česka do národního koeficientu za celé sezony mezi lety 2020 a 2023. Plzeň navíc v evropských pohárech čeká ještě minimálně další jeden zápas, ve kterém může sebrat body.
Český koeficient také už na začátku října dosáhl na jeden historický milník. „Je to poprvé v historii, kdy je český pětiletý koeficient vyšší než 40 bodů,“ uvádí FC Koeficient.
Česko do této sezony vstupovalo v aktuálním počítání národního koeficientu na desátém místě. Mezitím, jak už jsme si popsali, se výbornými výsledky všech českých klubů dostalo před Turecko a je tak teď deváté. Škoda jen, že v ligové fázi za očekáváními zůstala především Slavia, která nepostoupila s bilancí 1 výhry, 2 remíz a 5 proher.
Deváté místo by oproti desátému přineslo navíc jistotu přinejhorším Evropské ligy pro vicemistra a celkově tři jisté ligové fáze pohárů pro české kluby. Připomeňme také, že od desátého místa výš je jisté místo pro mistra v Champions League. A osmé místo, kde je Belgie, nepřináší oproti devátému žádný bezprostřední benefit v podobě lepšího nasazení pro české kluby.
Dalším zlomem je až šesté místo, které zaručuje dvě přímá místa v Lize mistrů, třetí tým jde do předkola Champions League a celkově má šestá země šest klubů v pohárech. Aktuálně je na šesté příčce Nizozemsko s téměř 22bodovým náskokem na Česko.
Připomeňme, že u koeficientů platí, že za výhru jsou od ligové fáze dál pro jednotlivé kluby dva body za výhru a bod za remízu. Do národního koeficientu se tenhle zisk dělí počtem týmů z dané země v evropských pohárech. Česko jich letos do Evropy vyslalo pět, proto součet zisků jednotlivých klubů dělí pěti a za výhru se tak teď připisuje 0,4 bodu a za remízu 0,2 bodu. V předkolech to byly poloviční body (0,2 a 0,1).
Ve hře byly ještě bonusové body podle umístění v ligových tabulkách (čím výš, tím víc bodů) a také za postupy do osmifinále a dál (detaily k bonusům najdete v tomto textu).
Za postup do osmifinále UEFA dává v Evropské lize jeden bod. A stejný bonusový bod je za postup do každého dalšího kola vyřazovací části. Turecko dělí celkový zisk pěti týmy, takže za každý postup ve vyřazovací fázi získává do národního koeficientu 0,2 bodu, stejně jako Česko. V Lize mistrů je bonus za dosažení osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále pokaždé 1,5 bodu a v Konferenční lize 0,5 bodu.
Připomeňme také, že žebříček národních koeficientů počítaný v aktuální sezoně bude platit pro nasazení klubů do pohárové Evropy v sezoně 2026/27.
Do aktuální sezony české kluby vstoupily na základě 15. příčky, kterou Česko vybojovalo v nervydrásajícím souboji o pouhých pět setin bodu nad Norskem na jaře 2023, když Bodø/Glimt ve dvojzápase s Lechem Poznaň uhrálo jen jednu remízu, zatímco žádný český klub do jarní fáze evropských pohárů postoupit nedokázal. Česko tímto získalo právo vyslat do Evropy pět účastníků místo dosavadních čtyř, především ale své nejsilnější trojici usnadnilo cestu do ligové fáze pohárů, kde se sbírá nejvíc bodů.
Příští rok už využijí české kluby desátou příčku v pořadí koeficientů, kterou vybojovaly v minulé sezoně. Český mistr tak půjde přímo do Ligy mistrů. Vicemistr sice bude startovat v druhém předkole nemistrovské části LM, takže nebude mít jistotu žádné ligové fáze, bude mít však tři pokusy si nějakou ligovou fázi zajistit. Třetí tým (nebo vítěz poháru) bude hrát play-off Evropské ligy a mít tak jistotu nejhůře ligové fáze Konferenční ligy. Čtvrtý tým navíc půjde do druhého předkola EL (místo KL, jak tomu bylo v aktuální sezoně) a bude mít tak větší šanci se do ligové fáze alespoň KL probojovat rovněž. Jen pro pátý tým se nic nezmění a půjde opět do druhého předkola KL.
Těšte se na první půlku března. Plzeň se střetne s římským Laziem a velké zápasy nás čekají i v Lize mistrů. Máme pro vás na jednom místě přehled osmifinálových dvojic ve všech třech evropských pohárech.
Česku i Turecku zbývá ve hře už jen jeden tým. Češi zůstávají devátí a do osmifinálových bojů nesou lepší karty.
Ženská reprezentace vstupuje do nového ročníku Ligy národů a v Chorvatsku zároveň odehraje první zápas pod trenérkou Jitkou Klimkovou.