Plzeň hostí Kryvbas Kryvyj Rih. Další souboj českého a ukrajinského klubu v evropských pohárech je příležitostí ukázat si, jak je na tom ukrajinský fotbal a jakým problémům tamní kluby čelí, a to teď nemyslíme jen ty nejvážnější válečné. Vzpomínáte na Dnipro-1? Kryvbas doufá, že nedopadne stejně.
Němci doufají, že pro ně domácí EURO bude zlaté. Tak jako světový šampionát v roce 1954, od jehož finále teď uplynulo 70 let. První titul mistrů světa se dnes v Německu považuje za zásadní historickou událost. Tehdy však politici dbali hlavně na to, aby ho fanoušci slavili opatrně.
Abraham Klein pískal první zápas mezi německým a izraelským klubem po 2. světové válce, i když část jeho rodiny vyvraždili nacisti. Dnes slaví 90. narozeniny. Tenhle velký rozhovor je zároveň exkurzí do zlatých časů mistrovství světa 70. a 80. let i skvělý rádce pro české rozhodčí, kterým do rozhodování hráči stále zhusta nepěkně mluví.
Když statisíce lidí umírají kvůli nenávisti, možná jen víra, láska, umění a fotbal dokážou ještě pomoct. Bolestivá historie alžírské reprezentace je toho důkazem. Přečtěte si neuvěřitelný příběh jako ze špionážního filmu, který popisuje vznik národního mužstva Alžírska. To 6. ledna 1963 i přes odpor Francie odehrálo svůj první oficiální mezistátní zápas.
O Vánocích roku 1914 zavládlo na několika místech západní fronty první světové války příměří. Legenda praví, že na bojištích mezi zákopy sehráli britští a němečtí nepřátelé improvizované fotbalové zápasy. Bylo to tak? Football Club se vydal na místo činu.
Izraelští fotbalisté si v Paříži po 48 letech zahrají na olympijském turnaji a nejsou ze hry ani o účast na Euru. Čeká je barážový zápas s Islandem – a pak se uvidí. Pro židovský stát, který vede válku proti teroristům z Hamásu, by to byl historický postup. A také vzpruha v těžkých časech.
Trapné ticho, fanouškovská solidarita s obětmi teroristických útoků Hamásu i výzvy muslimských hráčů k likvidaci Izraele. Fotbalový svět rozličně reaguje na aktuální eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Zásadní roli hrají nejen politické a kulturní preference, ale i ekonomické zájmy v arabském světě.
Díky fotbalu se z přesvědčeného nacisty a vojáka Wehrmachtu stal hrdina FA Cupu a držitel Řádu britského impéria. Přečtěte si příběh německého brankáře Berta Trautmanna, který by teď v neděli oslavil 100 let. Takhle ho viděli jeho spoluhráči z Manchesteru City, se kterými jsme mluvili.
Spartu čeká kvalifikační zápas o Evropskou ligu na speciálním místě.
Jeho název připomíná tradiční klub z Dnipra, na mezinárodní scéně je ale pořád ještě nováčkem. Kde se tedy příští soupeř Slavie vzal, kdo za ním stojí a jak se za míň než osm let dostal mezi ukrajinskou elitu? V tomhle příběhu má své místo i prezident Volodymyr Zelenskyj.