Návrat přední části plotu do sektoru hostů v Edenu odstartoval další veřejnou debatu na téma přístupu k fotbalovým fanouškům. Přestože máme v této věci fakticky i filozoficky jasno a naše pozice je neměnná, sepsal jsem odpovědi na otázky: „Co chceme?“, „Proč to děláme?“ a „Musíme to dělat hlasitě?“ pro ty, kteří se v tématu chtějí zorientovat.
Fotbalová asociace České republiky (FAČR) je členem UEFA, a proto by měla dbát na to, aby národní předpisy byly aplikovány a vykládány v souladu s těmi evropskými. To se v případě plotu v sektorů hostů v Edenu nestalo, a my apelujeme na FAČR, potažmo LFA, aby zjednaly nápravu spočívající ve výkladu příslušných pravidel, zejména pak v rámci projektu Stadiony 2023 – požadavky na infrastrukturu, a to v souladu s pravidly UEFA.
Revolta? Ne. Postup dle platných pravidel UEFA. Jde nám jen o to sundat „náš“ plot? Ne. Chceme flexibilitu v rozhodování o organizaci zápasu na našem vlastním stadionu tak, jak to umožňuje již existující legislativa UEFA. Ta preferuje politiku bez plotů a bez bariér jako jsme viděli například při loňském finále Konferenční ligy v Edenu. Ruku v ruce s tím ale dává každému klubu možnost výběru ze čtyř řešení (mimo jiné i oddělení pouze za využití tzv. „stewardů“, tedy pořadatelské služby), z nichž plot je jen jedna z nich.
Představme si pro lepší pochopení několik modelových situací: Fans Baníku chtějí plot na pověšení vlajek – plot jde nahoru. Plzeňští fanoušci plot nepotřebují a chtějí být blíže dění – plot jde dolů.
Proč by tam ale měl být plot pro šest desítek fanoušků z Pardubic? Více než rok jsme si toto nastavení dle standardů UEFA vyzkoušeli. Výsledek? Efektivní systém, který vždy reaguje na aktuální situaci. Za celou dobu bez incidentu, který by s tímto přístupem přímo souvisel.
Když Policie ČR nebo vedení klubu dospěje k závěru, že je utkání vysoce rizikové, plot se zvedá. Jako při středečním čtvrtfinále poháru, kdy opatření (plot i sítě) reagovala na dění v sektoru hostů při minulém derby.
Jaký je nyní stav? Plot je zpět a my dodržujeme certifikaci FAČR. Nejde totiž o tento konkrétní plot, ale o změnu myšlení. Musíme v rámci českého fotbalu znovu otevřít diskuzi a dělat taková rozhodnutí, která budou ve prospěch fanoušků. Bez nich fotbal nemá smysl.
Chceme systémovou změnu a velkou výhodou té, o které mluvíme, je právě výše zmíněná praxe. A ta funguje. Nebojujeme tedy za zajíce v pytli, ale za správnou a vyzkoušenou věc.
Pokud chceme, aby byly stadiony zaplněné ze 100 procent, musíme co nejlepší prostředí a služby nabídnout nejen domácím, ale i hostům. Zároveň se dnes Slavia i Sparta vážně baví o plánech na navýšení kapacity svých stadionů a 5 procent z 35tisícové kapacity v sektoru hostů už je z hlediska rentability opravdu velký počet diváků, který chceme mít, zcela logicky, také co nejčastěji plně obsazený.
S tím souvisí i nastavení pravidel pro certifikaci stadionů. Pojďme vytvořit takové podmínky, aby kluby, které chtějí a mohou dělat víc, tu možnost měly. Z naší praxe víme, že to jde a některá nařízení jsou již časem překonaná.
Jaká je naše motivace? Posunout český fotbal zase o kus dál. Kdybychom totiž nešli proti zaběhnutým, nicméně podle nás překonaným rámcům, tak by: nevznikla pracovní skupina LFA pro sektory hostů, nevyhlásil se první tržní tendr na TV a marketingová práva, nebyla blízko reforma směřující k profesionalizaci ligového fotbalu… a mnoho dalších dílčích věcí v rámci jednotlivých klubů v čele s pražskými „S“.
K čemu pak ve výsledku vede tato, pro některé věčné kverulanty moc hlasitá, kampaň? Ministr vnitra ČR Vít Rakušan je připraven setkat se s námi, LFA, FAČR, Policií ČR a dalšími zástupci klubů nejvyšší soutěže. Ve výsledku je jistě připraven i na „debatu bez cenzury“ s fanoušky a zainteresovanými novináři.
Rozhodně pak nebudeme řešit jen onu část plotu v Edenu. Čeká nás: prezentace pozitivního přístupu k fanouškům včetně konkrétních výsledků, diskuze na téma rozsahu policejních opatření na fotbalových zápasech, otevření debaty o legislativním rámci pro řízené použití pyrotechniky na stadionech podobně jako to udělali ve Francii nebo ve Švédsku.
Co je pro někoho boj proti systému, je ve výsledku legitimní a účinná cesta k systémové změně. Koneckonců tady vůbec nejde o plot v Edenu, ale o český fotbal pro fanoušky. Ne jako úderné heslo, ale jako programové nastavení, které si osvojí všichni zúčastnění a budou podle něj konat.
Jako to na svém posledním zasedání udělal Ligový výbor LFA, který podpořil stanovisko a snahu Slavie a požádal FAČR, aby směrnice, dle kterých se řídí Komise pro stadiony a hrací plochy, upravila dle standardů UEFA. Věříme, že je to další důležitý krok směrem ke zlepšení fotbalového prostředí u nás.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.