FC v akci. Předplatné teď jen za 64 Kč

Patří těžkooděnci na stadiony? Ptáme se zástupců policie

26. leden 2024
Sdílejte:
„Kdybychom tam nebyli, budou fotbalové zápasy stejně bezpečné jako teď?“ Tiskový mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a bývalý dlouholetý šéf pražské speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal vyprávějí o policejních manévrech na fotbale v Česku.
Jiří Stejskal a Jozef Bocán, hosté 33. dílu Football Club podcastuFoto: Tomáš Cetkovský

Přelety vrtulníků, kordony těžkooděnců se psy, zbraně v pozoru a omřížované sektory hostů. Fotbaloví fanoušci se v prostředí stadionů můžou snadno cítit jako „obvyklí podezřelí“. Přitom policie sama přiznává, že mezi stovkami tisíc diváků, kteří se po celé republice protočí na fotbalových tribunách, jsou jen nižší stovky skutečně problémových. Ti pak například během loňského ligového podzimu spáchali na stadionech dva trestné činy a 27 přestupků.

Hosté dalšího dílu Football Club podcastu, kterými byli mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán a metodik policejního vzdělávání a bývalý dlouholetý šéf pražské speciální pořádkové jednotky Jiří Stejskal, uznávají, že se situace na českých stadionech za poslední dvě dekády výrazně zlepšila, přesto však trvají na tom, že je „viditelná přítomnost“ policie nutná.

„Samozřejmě vnímáme negativní zpětnou vazbu na policejní přítomnost na fotbalových zápasech. Většinou ale lidem chybí informace, proč se policie k daným opatřením rozhodla. A pokud se bavíme o záběrech některých policejních zákroků natočených na mobilní telefony, často je to vytrženo z kontextu, protože není zachyceno, co dění na videu předcházelo. Rozumím tomu, že pak někomu přijde jednání policie jako přehnané, ale chybí tomu všechna fakta,“ říká Bocán. A Stejskal ho doplňuje: „Rozhodně neplatí, že je pro policii každý fotbalový fanoušek potenciální výtržník.“

Jak oba hodnotí dnešní situaci na českých fotbalových stadionech? Proč je viditelná přítomnost policie nutná, i když je nejlepší stav „nebýt vůbec vidět“? A v čem se liší tuzemské fotbalové prostředí proti tomu německému? Pusťte si třiatřicáté vydání našeho podcastu. Od mikrofonu vás tentokrát zdraví moderátor Filip Horký.

Hlavní témata podcastu:

1:16 – kdy a jak začíná policie monitorovat fanoušky na fotbale

6:12 – metodika zásahů policie při rizikových zápasech

15:28 – zpětná vazba z veřejného prostoru na policejní manévry na fotbale

21:05 – fotbalový fanoušek jako potenciální výtržník

25:00 – (ne)viditelnost policie na fotbale a srovnání s Německem

32:49 – kultivace českého fotbalového prostředí

36:00 – výtržníci vs. kordony těžkooděnců a zakázané benzinky

48:36 – určování rizikovosti zápasů

52:25 – policejní inspirace v zahraničí

FC podcasty najdete na:

Související články

Sparta na startu ligového jara: problémy v ofenzivě, nová herní tvář a kontroverzní Kuchta

Podaří se Spartě nastartovat stíhací jízdu za Ligou mistrů, nebo se ještě víc propadne do herní a výsledkové krize, která ji potkala na konci podzimu? Jak se podaří do týmu zapracovat nové posily? A jakou formaci by měl zvolit trenér Friis? Debatují analytici Football Clubu Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Sparta

Slavia na startu ligového jara: nervozita po Evropě, otazníky v bráně a výborné rozšíření kádru

Co by mohlo Slavii nejvíc zkomplikovat cestu za titulem? Na které posily se nejvíc těšit? A jak vyřešit přetlak v kádru? Analytici Football Clubu se zamýšlí nad slávistickém finišem sezony.

Slavia

Nejlepší křídla na světě? Na MS 2026 se těšte na Egypt

Zimní přestupy Manchesteru City nám představili skvělé hráče z Egypta a Uzbekistánu. Obě tyhle země mají přitom blízko na příští mistrovství světa. Tak si k tomu pojďme říct víc.

Přímák
Popup se zavře za 8s