Jako fotbalový publicista pracuje řadu let. Coby šéf obsahu vede populární youtubový kanál Tifo, kde složitá témata vysvětluje i s pomocí zábavných ilustrací. Kromě toho píše pro uznávaný web The Athletic. Ač narozen v Anglii, momentálně Sebastian Stafford-Bloor žije v Hamburku. I díky tomu se zájmem sleduje německou Bundesligu. O její kvalitě, třaskavých letních přestupech i finanční dominanci Premier League mluvil britský žurnalista exkluzivně pro náš web.
Z titulu v Premier League se znovu radovali hráči Manchesteru City. Nakolik je reálné, aby příště vyhrál někdo jiný? Je vůbec možné tuhle Guardiolovu mašinu zastavit?
Je to vážně složité. Vyrovnat se City neznamená jen mít finanční zázemí. Chce to také práci kouče, který bude generační talent. Oni mají obojí. Když se tyhle dva aspekty sečtou, jsou světle modří téměř neporazitelní. Jde je porazit jednorázově, rovnat se s nimi dlouhodoběji je ale téměř nemožné.
Co se hráčů týče, čeká nás zajímavé léto. Nové štace vyhlížejí Mount, Kane, Rice, Bellingham, Messi, možná Osimhen. Který z potenciálních přestupů vám přijde nejzajímavější?
Rozhodně Jude Bellingham. Ještě není stoprocentně jisté, že Dortmund opustí, ale pokud ano, a ještě si vybere Real Madrid… Najednou bude obklopen hráči s takovým talentem, že to jeho vlastní výjimečné schopnosti posune ještě na další úroveň. Nemůžu se dočkat, až uvidím, jak výtečným fotbalistou se stane.
Kdo odchází určitě, je Granit Xhaka, jenž zřejmě zamíří do Leverkusenu. Jeho význam pro střed zálohy Gunners je znatelný. Víte o hráči, který by mohl nahradit?
Nemyslím si, že by ho nahrazovali přímo. Rozhodně ne stylem kus za kus. Podle mě Arsenal zkusí zálohu přebudovat. Přivést ofenzivnějšího hráče, který Xhaku nahradí v progresivních přihrávkách, a pak dalšího, s výraznějšími defenzivními atributy.
Kontroverze budí možný odchod Masona Mounta. Fanoušci řeší, co se vlastně děje. Zda jde o peníze, nebo se mezi ním a klubem něco stalo. Jak celou situaci vidíte? A bude Chelsea chybět?
Upřímně, vážně nevím. Podrobnosti smlouvy určitě hrají roli. Ale možná je už jen unavený z celého toho chaosu, který v Chelsea po změně majitelů nastal, a chce zkusit změnu. Názory na něj se liší i ve fanouškovském táboře, není vnímaný jako všemi milovaný miláček. I to nemusí pomáhat situaci. Je to vážně zvláštní případ. Velmi dobrý hráč, odchovanec, přesto pro klub očividně postradatelný.
Když u Chelsea zůstaneme – klub by měl přivést nového hrotového útočníka, protože Havertze ani Nkunka nevnímám jako devítky. S nákupem kanonýrů mají ale Blues historický problém, s výjimkou Drogby a Costy to tu nestřílelo snad nikomu. Vidíte na trhu útočníka, jenž se do Pochettinova herního stylu hodí?
S Havertzem a Nkunkem souhlasím, to nejsou primárně hráči na hrot. Možná bude k dispozici Lautaro Martínez, ale nejsem si jistý. Je každopádně jasné, že potřebují produktivního střelce a středobod útoku, o který se půjde opřít.
Severněji v Londýně Tottenham delší dobu hledal trenéra, nově se jím stal Ange Postecoglou ze Celtiku. Klub ale stále nemá obsazen post sportovního ředitele. Není to problém? Vidíte v Evropě zajímavé jméno, po kterém by Spurs měli jít?
Nemyslím, že jde o tak důležitou roli. Jde především o to, vybavit kouče hráči, které potřebuje k úspěchu. Není třeba žádné uznávané jméno, spíše to chce někoho, kdo si s Postecoglouem názorově sedne a bude schopen mu na úrovni sportovního úseku pomáhat.
Příjemnější starosti má Newcastle, který si po dvaceti letech zahraje Ligu mistrů. Pokud se ale chtějí dál posouvat, určitě musejí v létě posílit. Na kterých pozicích?
Je jich hned několik. Nový ofenzivní záložník, levý obránce a možná i další stoper. Jejich sezona byla famózní, evidentně ale těžili z toho, že nemuseli hrát žádné evropské poháry. Teď jsou v Lize mistrů a nutně musí rozšířit kádr. Navíc nezapomínejme na to, jak mizerný ročník měli Chelsea, Liverpool a Tottenham. Laťka pro top čtyřku bude příště znatelně výš.
Momentálně žijete v Hamburku, takže podrobně sledujete Bundesligu. Jak byste ji vlastně popsal? Hodně gólů, plné stadiony, zajímavé souboje ve středu tabulky nebo o záchranu… Je to po Premier League druhá nejlepší liga v Evropě?
Je velmi kulturně rozmanitá, což na ní oceňuji. Všude je skvělá atmosféra a jakákoliv návštěva utkání naživo je příjemným zážitkem. Navíc k tomu přidejte solidní infrastrukturu a dopravu na zápas nebo slušné zacházení s lidmi na stadionu.
Netroufám si ji kvalitativně porovnávat s italskou nebo španělskou ligou. Její ofenzivní styl a zřejmě i trochu nižší defenzivní požadavky ji ale činí neuvěřitelně atraktivní a koukatelnou. Až na dominanci Bayernu Mnichov.
A jsme u toho. Tristní závěr sezony v podání Dortmundu prožívala celá Evropa. Image Bundesligy jako soutěže jednoho týmu dostala další razítko. Je vůbec možné, aby se z německé ligy stala soutěž dvou vyrovnaných týmů? Jde to vůbec jinak, než že Bayern začnou vést úplní diletanti?
Upřímně, asi ne. Bayern je jediným klubem v lize, který z principu není „prodejcem“, jeho primární potřebou není hráče zpeněžit. Oproti BVB mají daleko víc financí a jsou schopni přivádět ne mladé talenty, ale už hotové hráče, jak ostatně uvidíme v létě.
Kdyby byl Bayern pár let špatně řízený, jeho úroveň klesne. Ale vzhledem ke změnám, co jsme po sezoně viděli, a s Thomasem Tuchelem na pozici trenéra, už v blízké budoucnosti žádnou další krizi nečekám.
Jak už padlo, Bayern je jediným německým klubem v pomyslném elitním výkonnostním koši. Pro spoustu hráčů je vrcholem kariéry, nemusí prodávat. Naopak do BVB chodí mladí talenti s tím, že si tam udělají jméno a pak přestoupí do Barcelony nebo do Premier League. Může se tenhle narativ někdy změnit?
Pravděpodobně ne. Na druhou stranu, Dortmund je se svou pozicí ve fotbalovém světě spokojený. Netouží po tom stát se druhým Bayernem. Navíc to souzní s pohledem jeho fanoušků. BVB není jen klub, je to identita, odpovídá to mentalitě celého města. Nesní o tom stát se světovým gigantem.
Z Bundesligy do Anglie míří Christopher Nkunku. Někteří fanoušci Chelsea se bojí, aby se neopakoval případy Tima Wernera nebo Kaie Havertze, kteří se na ostrovech stoprocentně neprosadili. Existuje něco jako bundesligový styl fotbalu, vhodný pro hráče, kterým pak Premier League nemusí sedět? Víc balonů do běhu, víc místa v defenzivních prostorech, tahovější fotbal…
Může to tak být, rozdíly v obou ligách jistě najdeme. Ale zrovna Nkunku je extrémně adaptabilní. Dovede se prosadit na malém prostoru, hrát na různých postech. Nevěřím, že bude mít s obranami v Anglii problém. Je velmi talentovaný, rychlý, zároveň silný s výraznou herní inteligencí. Je to dost unikátní kombinace.
Premier League vládne fotbalovému světu. Je v ní nejvíc peněz, nejlepší hráči, i kluby ze dna tabulky přetáhnou fotbalisty týmům z italské či německé špičky. Co to znamená pro sport jako takový? Má mladý fanoušek vůbec důvod vybrat si dnes ke sledování jinou ligu než tu anglickou? Pokud ho k jiné soutěži netáhnou rodinné či osobní vazby. Proč nekoukat na to nejlepší?
Doufám a věřím, že má. Kolem a kolem, není ta idea jedné nejbohatší a nejmocnější ligy dost nudná? Rozumím, že někdo může být fascinovaný hvězdami a že mladší fanoušci se snadněji přitáhnou k aktuálnímu úspěchu a celkovému pozlátku. Ale co další aspekty? Ceny vstupenek, přístup na zápasy. Možnost podporovat svůj tým přímo na stadionu, poznávat zajímavou kulturu. Možná to jsou slabé argumenty, ale pro mě dávají smysl. Snad to tak uvidí i další generace.
Vyzpovídali jsme Tomáše Součka nebo oscarového producenta a bývalého prezidenta LOSC Lille Michela Seydouxe. Řešíme tajemnou smrt východoněmeckého Beckenbauera. Celkem pro vás máme přes 160 stran unikátního čtení.
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.