Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

Hoffenheim pod lupou: Hložek zachraňuje trenéra a Kadeřábek má nového konkurenta

08. říjen 2024
Sdílejte:
Pellegrino Matarazzo přežil svůj vlastní konec. Tak se alespoň jeví události posledních dnů. Góly Adama Hložka v Evropě a remíza ve Stuttgartu dost možná udrží amerického kouče na lavičce Hoffenheimu. Mezitím Aston Villa a Frankfurt ukázali, jak na Kompanyho Bayern. Obojí rozebíráme v aktuálním dílu série Die Liga.
Adam Hložek slaví trefu do sítě Dynama Kyjev.Foto: Profimedia

Šesté kolo německé Bundesligy nadělalo ligovým rozvrhářům pěkných pár vrásek. Jeho los nenabízel žádný zjevný tahák. Navíc evropské poháry odsunuly i těch pár atraktivních soubojů na neděli. Sobotní hlavní zápas s pozdním výkopem tak připadl na dvojici St.Pauli s Mainzem (0:3).

V neděli pak došlo na překvapivý souboj o první místo. V jednom rohu stál Bayern Mnichov, na opačné straně Eintracht Frankfurt. Posledních sedm střetnutí skončilo třikrát výhrou každého týmu a jednou remízou a to dávalo naději na vyrovnaný zápas.

Prohra Bayernu v týdnu s Aston Villou navíc zvyšovala šance týmu Dina Toppmöllera. Eintracht totiž disponuje podobnými zbraněmi jako Villans a platí to především proti dominantnějším soupeřům. A že Bayern dominantnější byl, když měl v neděli 74 % držení míče. Nejvíc se hrálo přímo na hraně vápna domácích a téměř k polovině všech přihrávek došlo v obranné třetině Frankfurtu.

Hráči Bayernu si na balon v soupeřově vápně sáhli hned 69krát. Jenže z tak zjevné dominance vytěžil Kompanyho válec „jen“ tři branky. Toppmöllerovo hochům ke stejnému gólovému zápisu stačilo kopnout si do míče v Neuerově vápně osmkrát.

Nejvíc byl vidět Omar Marmoush. Vyrovnávací gól na 3:3 vstřelil ve čtvrté minutě nastavení. Byl to jeho druhý zásah v zápase, navíc třetí gól Frankfurtu z kopaček Ekitikého připravil a zapsal si asistenci. Stejně jako před rokem v prosinci zaznamenal doma proti Bayernu tři kanadské body.

Pod drobnohledem byl i brankář domácích. Kevin Trapp ještě doléčuje zranění a tak ho v bráně znovu zastoupil 21letý Kauã Santos. Mladý Brazilec se na výbornou předvedl už s Gladbachem a Beşiktaşem. Tentokrát proti Olisemu, Müllerovi a dalším vytáhl deset zákroků a chytil o 1,03 gólu víc než by xG předpokládalo. Naproti tomu Manuel Neuer zvládl zákrok jediný a jeho rozdíl mezi skutečnými a předpokládanými obdrženými góly činí nelichotivých -1,35. Na druhou stranu mistr světa z roku 2014 čelil za vysoko vystoupenou obranou větším tutovkám než jeho nadějný soupeř ve druhé brance.

Trenér na odstřel? Stojí za ním hráči i fanoušci!

Kdo by to byl týden nazpět řekl. Pellegrina Matarazza čekaly před reprezentační přestávkou dva těžké duely. A jeho Hoffenheim do nich vstupoval v otřesné formě. Jedinou výhru sezony do té doby uhrál v prvním kole s nováčkem z Kielu (3:2). Postup v poháru proti soupeři ze čtvrté ligy si zajistili až na penalty, z Midtjyllandu odvezli jen bod a to celé proložili čtyřmi prohrami v lize.

Ano, los z úvodu ročníku neměli nejsnazší. Frankfurt, Leverkusen, a i ten Union se letos může chlubit druhou nejlepší obranou v lize. Když ale navážete krachem v Brémách, není divu, že Kicker začne spekulovat o nástupcích aktuálního trenéra.

Připomeňme, že v předminulém kole doma proti Werderu vletěli Matarazzovi svěřenci do utkání jako uragán. Už po čtvrt hodině vedli 3:0. Střelecké konto si v dresu Hoffenheimu v Bundeslize otevřel Adam Hložek.

Pak ale přišla červená karta stopera N’Sokiho. Matarazzo váhal se střídáním a než na hřiště o deset minut později vyběhl obránce Drexler na úkor útočníka Berishy, ukazovala výsledková tabule skóre 3:2. Do poločasu bylo vyrovnáno a ve druhé půli Brémy obrat dokonaly.

Není proto divu, že po takovém zkratu začal pomyslný odpočet. Na jeho konci měl být propuštěný Matarazzo. Jenže za svého trenéra se postavila kabina. A to jak v médiích, tak na trávníku. „Samozřejmě jsme si vědomi, že se nedaří. To ale mezi námi a trenérem nic nemění. Vždycky nás dobře připraví na soupeře, pak už je to na nás,“ přihlásil se o svůj podíl viny za špatné výsledky Marius Bülter.

A jak jeden útočník řekl, tak druhý učinil a v zápase Evropské ligy s Dynamem Kyjev vstřelil Adam Hložek dvě branky. Po výhře 2:0 a s českým útočníkem v základu následoval výjezd do Stuttgartu.

Vyrovnaný první poločas zakončil gólem Valentin Gendrey. Letní posila z Lecce na post pravého záložníka či beka se asistencí proti Kyjevu a gólem proti Stuttgartu ukazuje být víc než zdatnou konkurencí Pavla Kadeřábka. Bývalý český reprezentant zápas na jihu Německa vynechal pro problém se svalem. Na opačné straně hřiště dostal první minuty v sezoně uzdravený David Jurásek.

Stejně jako proti Spartě i doma s Hoffenheimem předvedl Stuttgart daleko lepší druhý poločas. Tlak na soupeřovo branku proměnili hluboko v nastaveném čase v pokutový kop. Ten sice brankář Baumann ještě chytil, na následnou dorážku už ale nestačil.

I přes remízové rozuzlení vyvolávali po závěrečném hvizdu hostující příznivci Matarazzovo jméno. Americký trenér se tak může opírat nejen o podporu kabiny, ale také příznivců. Což je cenné aktivum v době, kdy v zákulisí klubu probíhá zjevný boj o moc. Ten už smetl sportovního ředitele, týmového manažera, technického ředitele, šéfa sportovního úseku a několik dalších výkonných úředníků.

Sám Mazarazzo si je svým setrváním jistý. Tohle řekl pro klubový web: „V turbulentních časech je třeba vytvořit prostředí klidu a jistoty. Jsem hrdý na to, že mohu být trenérem tohoto týmu. Jsem přesvědčený, že se správnými posilami odehrajeme další úspěšnou sezonu,” odkázal se znovu na nevydařené letní přestupové období.

Hoffenheim zmítaný studenou válkou v kuloárech posiloval až v úplném závěru léta. Nováčci kvůli tomu přišli do už rozehrané sezony, bez času na přípravu. Navíc ne o všechny hráče trenér Matarazzo stál. Mezi nimi, zdá se, byl i Robin Hranáč.

Plzeňský stoper nebyl první volbou klubu. Před ním se podle zpráv z německých médií Hoffenheim pokoušel přivést hned tři jiné střední obránce. Když se nakonec v modrém dresu fotil Hranáč, trenér Matarazzo zněl poněkud nerozhodně: „Robin může hrát pravého stopera nebo ve středu ve trojici. Uvidíme, zatím jsme se nerozhodli,“ komentoval tehdy.

Český reprezentant, dodatečně nominovaný na aktuální reprezentační sraz, sledoval poslední čtyři zápasy jen z tribuny. Pyká za slabý vstup do utkání s Unionem Berlín. Tam poprvé, a zatím naposledy, dostal šanci v základní sestavě. Společně se zbytkem obranné řady TSG nechali svého defenzivně robustního soupeře skórovat dvakrát v úvodní desetiminutovce a Hranáč šel po prvním poločase ze hřiště a do sestavy se od té doby nevrátil.

Matarazzo pak veřejně zpochybnil, zda má Hranáč na bundesligovou úroveň. Nabízí se otázka, zda má trenér Hoffenheimu na Hranáče spadeno čistě pro jeho výkony a schopnosti, nebo jde alespoň z části o vzkaz vedení.

Adam Hložek žádné podobné pochybnosti řešit nemusí. I přes nepovedený start do angažmá, kdy se svezl se špatnou formou celého týmu a v úvodních čtyřech soutěžních zápasech zapsal jedinou asistenci, nastupuje pravidelně. Nejdražší posila v historii Hoffenheimu (mluví se o 18 milionech eur za přestup z Leverkusenu) ale tlak zvládá a v posledních třech zápasech zapsal Hložek tři branky. A to už vypadá jako nadějný rozjezd do nového angažmá.

Fotbaloví fanoušci v Německu zažili ve víkendovém zápase 2. Bundesligy mezi Magdeburgem a Fürthem hned dvě penalty, které se jen tak nevidí. Obránci obou týmů si totiž očividně spletli fotbal s házenou.

Německo

Glosář Luďka Mádla: Friis definitivně zjistil, co znamená derby pražských S

Glosář se tentokrát pustil do nezvyklých spirituálních vod. Derby má zvláštní vlastní energii, na kterou je třeba se napojit. K tomu s ním ale potřebujete mít dostatek zkušeností. Luděk Mádl tvrdí, že Lars Friis na tu správnou energii Spartu před nedělním zápasem na Slavii nenapojil.

Glosář

Dlouhé čekání na červenou. Komise vysvětlila, proč ji Kliment dostal s velkým zpožděním

Olomouc se těšila na návrat nejlepšího ligového střelce Jana Klimenta do sestavy. Proti Bohemians strávil v neděli na hřišti devět minut, než byl po dlouhém přezkumu u videa vyloučen. Komise rozhodčích v pondělí vysvětlila, jak došlo k nezvyklé situaci, kdy se hrálo a až s odstupem byl Kliment vyloučen. Sigma na to doplatila a prohrála 1:3.