Moldavsko zakázalo fanouškům Partizanu Bělehrad, kteří se chystali na čtvrteční zápas play-off Evropské konferenční ligy proti Sheriffu Tiraspol, vstup do země.
Spolu s nimi měla podle informací tajných služeb totiž přicestovat skupina provokatérů, kteří měli za úkol rozdmýchat protivládní protesty a nasměrovat tak zemi ke státnímu převratu. Moldavská fotbalová federace následně oznámila, že se utkání odehraje kompletně bez diváků.
Už v pondělí nebyla na doporučení tajných služeb vpuštěna do Moldavska skupina fanoušků Partizanu, kteří přiletěli na kišiněvské letiště. Byli zadrženi v tranzitním prostoru a následně nuceni vrátit se zpět do Srbska.
Ten samý den vystoupila moldavská prezidentka Maia Sandu a obvinila Rusko z plánování převratu, ke kterému měly vést protesty rozdmýchané právě zahraničními provokatéry ze Srbska, Černé Hory, Ruska a Běloruska.
Protesty měly mít za cíl pád proevropsky orientované vlády. Ta by byla nahrazena loutkovým režimem, který by Rusku poskytl podporu v jeho válce na Ukrajině a zároveň by zabrzdil cestu země směrem k Evropské unii. Do jisté míry by tedy šlo o opakování scénáře, který předcházel ukrajinskému Majdanu na přelomu let 2013 a 2014.
Je symbolické, že jako prostředek pro příjezd sabotérů do země měl být využit fotbalový zápas s účastí Partizanu. Oba bělehradské kluby (Partizan i Crvena Zvezda) jsou s politikou, armádou, tajnými službami i organizovaným zločinem spojeny doslova pupeční šňůrou.
Partizan byl založen armádními důstojníky, Crvena Zvezda byla pro změnu podporovaná tajnou policií a ministerstvem vnitra a oba kluby hrály aktivní roli v konfliktech a kauzách napříč historií Jugoslávie i Srbska. Podrobně jsme o tom psali už dřív v textu Armáda, gangy, politika. Partizan je Srbsko v kostce.
Kontroverzní minulost pronásleduje nejslavnější ukrajinský klub na jeho turné za mír. Varšavští ultras zápas Dynama Kyjev bojkotovali kvůli vřelým vztahům majitelů s mužem, který má blízko ke Kremlu.
Moldavsko má ještě jeden důvod obávat se důsledků války na Ukrajině, a to jsou ruské jednotky dlouhodobě přítomné v separatistickém Podněstří. To se po rozpadu Sovětského svazu oddělilo od Moldavska právě díky ruské vojenské podpoře a od té doby pro stát představuje prakticky permanentní riziko.
I proto se utkání, kde jako domácí tým vystupuje Šeriff Tiraspol, musí v letošní sezoně hrát na „neutrální“ půdě v Kišiněvě, byť loňskou sezonu Ligy mistrů ještě mohl v klidu odehrát v Tiraspolu. Po ruské invazi na Ukrajinu je ale Podněstří příliš blízko válečné frontě, geograficky i ideologicky.
S protivládními protesty se Moldavsko potýká od června loňského roku, kdy jejich první vlna vypukla v reakci na oficiální udělení statusu kandidátské země EU. Záminkou byl strach z údajného zdražování energií, částečně podpořený tehdy ještě relativně čerstvou invazí Ruska na Ukrajinu.
V čele opozičních protestů stojí Moskvou podporovaný oligarcha Ilan Shor. Jeho profil odpovídá modelu známému snad ze všech koutů světa – propojuje byznys, politiku, média a… fotbal. Shor je totiž mimo jiné majitelem FC Milsami Orhei – klubu z města, kde mezi lety 2015 a 2019 starostoval.
Shor nahradil v roli hlavního Ruskem podporovaného trojského koně bývalého prezidenta Igora Dodona, který v prezidentských volbách v roce 2020 prohrál právě s prozápadně orientovanou někdejší premiérkou Sandu.
Srbsko je dlouhodobým partnerem Ruska a není proto překvapením, že i tamní fotbal má v Rusku kontakty. Děje se tak jak na oficiální úrovni, kdy Gazprom je hlavním sponzorem Crvene Zvezdy, která i kvůli tomu navzdory zákazu dál hraje přátelské zápasy se Zenitem Petrohrad, tak na úrovni fanouškovské - Partizan plus CSKA, Crvena Zvezda plus Spartak.
Srbský nacionalismus promítnutý do fotbalu pak vyvolává i další skandály. Během nedávno skončeného mistrovství světa například FIFA řešila stížnost na vlajku vyvěšenou v šatně srbského týmu, která ukazovala obrys země včetně území Kosova, které je od roku 2008 oficiálně nezávislé.
Vydali jsme nadčasový speciál k MS. Pouštíme se v něm do FIFA i do katarských pořadatelů. Podíváme se ale i do historie nebo na taktickou revoluci.
Po reprezentační pauze se o víkendu vrací liga. Za sebou má 14 odehraných kol a spoustu dalších důležitých čísel. Vyznáte se v nich? To odhalí náš kvíz vycházející z aktuálních statistik, který se vás občas snaží zmást, tak se nenechte...
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.