V lednu se fotbaloví zákonodárci z Mezinárodního výboru pro pravidla (IFAB) rozhodli, že v příštích 12 měsících vyzkouší „živé“ vysvětlování rozhodnutí VAR pro diváky na stadionech i u televizí na turnajích FIFA. A to se teď děje i na ženském mistrovství světa.
Rozhodčí musí po každém rozhodnutí konzultovaném s VARem předstoupit před desítky tisíc lidí na stadionu a další miliony u televizních obrazovek a přes mikrofon jim sdělit své rozhodnutí. Takto se už letos dřív postupovalo i na mistrovství světa klubů v Maroku a na mistrovství světa hráčů do 20 let v Argentině.
Pro diváky je to příjemný posun, když jasně ví, jaké je finální rozhodnutí. Pro rozhodčí to je ale úplně nová situace. Představte si, že jste introvert, máte promluvit k „celému světu“ a ještě třeba v angličtině, která není vaším mateřským jazykem.
A možná nějak tak na tom je korejská rozhodčí Hyeon-jeong Oh, která se do toho v zápase mezi Španělskem a Zambií pořádně zamotala. Celé oznámení začala tím, že gól neplatí a pak se musela opravit, protože naopak platit měl a neplatil původně odmávaný ofsajd.
Uf, soucítíme s ní…
Ale jsou to porodní bolesti, které za tuhle novinku podle nás stojí. Tohle škobrtnutí by rozhodně při vyhodnocování ročního testovacího provozu přímé komunikace rozhodčích s diváky, až na něj dojde, nemělo sehrát negativní roli.
Jste znalci fotbalu? Pamatujete si názvy významných míst? Otestujeme vás na jedenácti klubových stadionech.
Anglická liga, pohárová semifinále v dalších top evropských zemích a spousta dalšího fotbalu. Projděte si kompletní televizní program na středu.
Tohle vydání newsletteru Kopačky je speciální, hlavním tématem je derby pražských S, které hostil Eden. Divácký rekord sice nepadl, i tak ale poslední sobota ukázala, jak dobře může vypadat utkání ženských týmů v Česku.