Politika do sportu nepatří? Ale kdeže. Sport je politika! A nejpopulárnější sport planety je politika nejvyšší. Hraje se o velké peníze, ale i o lidská práva, o image i respekt. Vysvětlíme vám, proč byste měli ženskému fotbalu fandit i vy.
Zatímco si Lionel Messi došel pro osmý Zlatý míč, záložnice Španělska a Barcelony Aitana Bonmatíová anketu časopisu France Football ovládla poprvé.
Když se probouzely evropské národy a hledaly svoji identitu, šly na to přes literaturu a divadlo. Nástrojem sebeurčení domorodců z Austrálie, Nového Zélandu nebo Havaje a vyjádřením jejich identity se stal fotbal. Kdo má nároďák, má národ.
Španělky vyhrály poprvé mistrovství světa, o tom už ale téměř nikdo nemluví. Triumf zastínil skandál kolem polibku, který vtiskl šéf španělského fotbalu jedné z hráček. Bez jejího souhlasu. Španělská společnost je teď až překvapivě jednotná, chce Rubialesův konec. Dovedete si představit podobnou reakci v Česku, ptá se v komentáři psaném přímo ze Španělska publicistka Radka Zítková.
Neděle deset dopoledne v Kasárnách Karlín. Stolní fotbálek, Playstation, subsoccer, pivo, zmrzlina, chlebíčky, koláče, anglické a španělské vlajky. Všude smějící se a pobíhající děti. I tak může vypadat akce o ženském fotbalu. Prohlédněte si naši fotogalerii.
Sarina Wiegmanová umí fotbalové zázraky. Počtvrté v řadě je ve finále velkého turnaje. S Anglií je kousek od světového trůnu. A kdo ví, třeba jednou nahradí Garetha Southgatea na lavičce mužského Albionu.
Jak dlouho v kuse vydržíte křičet gól? Šedesátiletý Andrés Cantor to při gólu Sam Kerrové vydržel téměř 20 vteřin. Legenda.
Není pochyb, že deváté mistrovství světa vyvolalo zatím nejvíc zájmu a přitáhlo k obrazovkám a na stadiony i ty fanoušky, které by na ženský fotbal ještě nedávno nikdo nenalákal.
Austrálie žije ženským fotbalem. I ve vzduchu.
Austrálie je uprostřed fotbalové horečky na cestě za vysněným premiérovým titulem. Za sebou má nejdelší a možná nejdramatičtější penaltový rozstřel v historii světových šampionátů. Před sebou Anglii.