Získejte mikinu Puma zdarma k ročnímu předplatnému webu

14. říjen 2024
Češi s Ukrajinou v polské Vratislavy remizovali 1:1. Na gól Lukáše Červa z prvního poločasu odpověděl Artem Dovbyk na začátku druhé půle proměněnou penaltou. Tu rozhodčí nařídil za ruku Ladislava Krejčího. Pískli byste ji, nebo ne?
I VAR to viděl, jako by českým reprezentantům říkal španělský rozhodčí Cuadra.Foto: Profimedia

Čeští fotbalisté ve čtvrtém utkání Ligy národů remizovali ve Vratislavi s Ukrajinou 1:1 a před závěrečnými dvěma zápasy skupiny B1 poskočili do čela tabulky. Svěřence trenéra Ivana Haška poslal v 18. minutě do vedení premiérovým gólem za reprezentační A-tým Lukáš Červ, brzy po změně stran srovnal z penalty Artem Dovbyk. Zápas se hrál na neutrální půdě kvůli válečnému konfliktu Ukrajiny s Ruskem.

Haškovi svěřenci sice nenavázali na páteční domácí vítězství 2:0 nad Albánií a Ukrajinu po zářijovém domácím triumfu 3:2 podruhé porazit nedokázali, ve skupině ale potřetí za sebou neprohráli. V tabulce mají o bod víc než Gruzie s Albánií, s nimiž se utkají v listopadových závěrečných zápasech.

Do elitní divize A postoupí přímo vítěz skupiny, druhý tým bude čekat dvojzápas play off. Liga národů zároveň dává reprezentacím dodatečnou šanci zahrát si o účast na vrcholných turnajích. Čtvrtý ročník je propojen s bojem o mistrovství světa v roce 2026. Čtyři nejlepší celky, které neuspějí v klasické kvalifikaci, se dostanou do play off o šampionát.

Hašek udělal jedinou změnu v základní sestavě oproti pátečnímu utkání s Albánií. Do zahajovací jedenáctky se po vypršení trestu za žluté karty vrátil obránce Krejčí místo Holeše, jenž kvůli lehkým zdravotním problémům nefiguroval ani mezi náhradníky.

Český celek potřetí za sebou vyrukoval v rozestavení se čtyřmi obránci a stejně jako proti Albánii začal hodně aktivně, první velkou šanci ale měli Ukrajinci. Mudryk utekl po levé straně a připravil dobrou možnost pro Šaparenka, který přestřelil. Na opačné straně v 10. minutě po Coufalově přiťuknutí vypálil Šulc, ale brankář Trubin nadvakrát zasáhl.

Za dalších osm minut už Haškův výběr vedl. Po rohovém kopu se do odvráceného míče těsně za vápnem z voleje opřel Červ a napálil ho přesně k tyči. Plzeňský záložník se ve čtvrtém utkání za reprezentační áčko dočkal premiérové branky.

Ve 34. minutě vypálil nad aktivní Černý a chvíli nato zamířil vedle autor první branky Červ. Na opačné straně Dovbyk sám před brankářem Kovářem zakončil z ofsajdu, pak se ve vápně nechal přetlačit Souček, ale další z ukrajinských hvězd Mudryk vypálil jen do gólmana. Na konci druhé minuty nastavení první půle vytáhl Chorého pokus Trubin jen k dorážejícímu Vitíkovi, ale trefa kvůli ofsajdu neplatila.

Pět minut po změně stran španělský rozhodčí Cuadra nařídil za Krejčího ruku ve vápně k velké nevoli českého mužstva penaltu, kterou s přehledem proměnil útočník AS Řím Dovbyk. Haškovi svěřenci z 11 letošních zápasů podesáté neudrželi čisté konto. Krejčího ruku zkoumal i VAR, který rozhodnutí ze hřiště podpořil.

Byla to ruka? Kopali Ukrajinci penaltu správně?

„Jsem překvapený. Neuvědomuju si, že bych měl ruku nějak dál od těla. Mrzí mě to hodně, předvedli jsme kvalitní zápas, kdy jsme nepouštěli soupeře do šancí,“ zhodnotil situaci bezprostředně po zápase Krejčí.

V 67. minutě po Červově centru v tísni hlavičkoval vedle Chorý a nenavázal na dvě branky z pátečního duelu s Albánií. O 10 minut později zblízka nepřekonal Trubina střídající Kliment, jenž se vrátil do reprezentace po sedmi letech, patrně ale stejně stál v těsném ofsajdu.

Na opačné straně Kovář s problémy vyrazil Zubkovův pokus z přímého kopu z dálky. V hektickém závěru už branka nepadla a týmy i po sedmém vzájemném duelu mají vyrovnanou bilanci dvou výher a porážek a tří remíz. Závěrečné remíze odpovídají i zápasové statistiky – držení míče bylo 52:48 ve prospěch Ukrajiny a na střely to bylo 13:15 pro Česko.

Po zápase s Ukrajinou čekají českou reprezentaci v listopadu dva poslední zápasy ve skupině Ligy národů - v Albánii a v Olomouci s Gruzií, které jsou na programu 16. a 19. listopadu.

Další reprezentační okno je pak na programu v březnu 2023. Od výsledku v Lize národů se bude odvíjet jeho náplň. Česká reprezentace v něm může hrát baráž o postup do áčkové Ligy národů (pokud by v aktuální skupině skončila druhá), baráž o sestup do céčkové skupiny (pokud by v aktuální skupině skončila třetí), nebo už může mít na programu první zápasy v kvalifikaci na MS 2026 (pokud by v aktuální skupině skončila první nebo čtvrtá).