V neděli 20. listopadu zápasem domácího Kataru s Ekvádorem oficiálně odstartuje 22. mistrovství světa ve fotbale. Netradičně v zimě, poprvé na Arabském poloostrově. Krátce před Vánoci bude znám nový mistr světa.
Už teď je jasné, že pro některé fanoušky to bude pouze podružná informace. Žádné jiné mistrovství světa v dějinách nevzbudilo ještě před startem tolik kontroverzí a neodsunulo fotbal na druhou kolej. Vítejte u dalšího dílu Levého vinglu! Dnes o mistrovství světa v Kataru a rodině jménem FIFA.
„Kdy přijde ten správný čas, aby mistrovství světa zavítalo na Blízký východ?“ ptá se jednoho prosincového dne roku 2010 shromážděných členů exekutivy FIFA ve švýcarském Curychu manželka katarského emíra Musa bint Nasser Al Missned. Řečnická otázka je součástí její prezentace, která má členy výkonného výboru FIFA přesvědčit o serióznosti katarské kandidatury.
Ve své řeči neopomene zdůraznit celosvětové pozitivní dopady fotbalu na společenský rozvoj a možnost konečného začlenění Blízkého východu do globální fotbalové rodiny. Řeč zakončuje zvoláním, že ten pravý čas právě nadešel. Za jejími zády se téměř okamžitě rozsvítí nápis „The time is now“.
Karty ve volbách pořadatelů mistrovství světa pro roky 2018 a 2022 jsou předem rozdány. Na základě rotačního principu FIFA by měla kandidatura pro rok 2018 připadnout Evropě a o pořadatelství 2022 se utkají mimoevropští kandidáti – Austrálie, Jižní Korea a Japonsko, USA a pro mnohé překvapivě také Katar.
Za nejvážnějšího favorita pro rok 2022 jsou považovány Spojené státy, jejichž kandidaturu přímo v Curychu podporují bývalí prezident Bill Clinton a herec Morgan Freeman.
Mezi evropskými kandidáty pro rok 2018 je za nejkvalitnější považována kandidatura Anglie, kterou přijeli osobně podpořit tehdejší premiér Velké Británie David Cameron, princ William a obletovaná „star“ David Beckham.
Vyhlášení výsledků volby pořadatelských zemí připraví fotbalové veřejnosti malý šok. Zatímco volba Ruska vede k protestům především anglické delegace, která nesouhlasí s volbou země bez nutné infrastruktury existující prozatím leda na fleškách zástupců ruské delegace, tak volba Kataru za pořadatele v roce 2022 odstartuje doslova protestní tsunami.
Poměrně záhy je většině zainteresovaných jasné, že v rámci FIFA se o fair play dá mluvit jen stěží. O úspěchu rozhodují kontakty, službičky, vzájemné závazky a především peníze, hodně peněz.
Tady nejde o žádný „třicetník na kříž“ nebo závoz ovocnářskými produkty ve formě „jablek“ a „hrušek“, když se vyhraje. Tady jde o milionové sumy přesouvající se mezi švýcarskými a lichtenštejnskými bankovními konty, nad kterými se vznáší nepsaný zákon „omerty“ – mlčenlivosti v rámci rodiny, za kterou se FIFA sama navenek vydává.
Mnozí z tisíců dělníků, kteří přišli o život nebo utrpěli zranění při budování infrastruktury pro letošní mistrovství světa, pocházejí z Nepálu. Podmínky zahraničních pracovníků jsou v Kataru stále bídné, ale v posledních letech se významně zlepšily. Seznamte se s úředníky a „diplomaty smrti“, kteří pomáhají rodinám nepálských obětí se získáním náhrad a zlepšením podmínek pro námezdní práci v zahraničí.
Už krátce po volbě zveřejní německý magazín Spiegel informace, podle kterých Katar v minulých letech štědře dotoval volební turné dlouholetého předsedy Seppa Blattera po jednotlivých kontinentálních federacích, o poskytnutí soukromého tryskáče ani nemluvě. Ve světle těchto odhalení se volba Kataru jeví jako typická „služba na oplátku“.
Další světlo do volby Kataru pak vnese bývalá členka katarského kandidátského týmu, Phaedra Almajidová, která se s médii podělí o své zkušenosti s podplácením funkcionářů FIFA ze strany katarských zástupců.
Získání šampionátu považuje tehdejší emír za důležitý politicko-strategický krok směrem k získání většího globálního vlivu Kataru na světové dění. Vynaložené finanční prostředky nehrají roli. Almajidová při rozhovorech s médii neopomene podtrhnout jednu zásadní skutečnost: „Katařané neudělali nic jiného než všichni ostatní. Ne Katar, ale FIFA stvořila tato pravidla!“
Praktiky v rámci FIFA se po volbě 2010 dostávají stále víc nejen do hledáčku investigativních žurnalistů, ale i vyšetřovatelů. Blatter se sice pokusí předejít možným potížím a jmenuje nového šéfa etické komise, která má za úkol prošetřit přešlapy v rámci „rodiny“, ale na tahu jsou už jiní.
Konkrétně vyšetřovatelé FBI, na jejichž žádost provede curyšská policie dva dny po pátém znovuzvolení Blattera do čela FIFA zátah na vybrané funkcionáře ze severoamerické zóny, kteří se do Švýcarska sjeli na volbu předsedy. Mnozí tuší, že je to pouze špička ledovce.
„Rodina“ si dávno před tím uvědomila, že formát mistrovství světa jí nabízí téměř nevyčerpatelné množství zisků z reklamních a televizních práv, přičemž pořadatelské země se v tomto ohledu stávají velmi rády jejími rukojmími a nechají ji rozhodovat o celkovém vyznění turnaje. Na těch pár týdnů to je FIFA, která téměř diktátorsky rozhoduje o veškerém dění v rámci hostitelské země.
Rozděl a panuj. To je heslo současné fotbalové federace. Nic se neděje pouze z dobré vůle a hlavně – nic se neděje zadarmo. Pro jistotu si FIFA z vlastních etických směrnic vyškrtne slovo korupce a přidá pasáž o promlčecí lhůtě pro hříšníky.
To už je ale u vesla někdo jiný. Hotelový zátah smete Blattera a na výsluní se roku 2016 dostává dosavadní generální sekretář UEFA, Gianni Infantino.
Cimrmanovsky řečeno je Infantino na rozdíl od Blattera jiný sekáč, který se „jen tak nezakecá“. Díky jeho aktivitám je hotelový zátah brzy zapomenut, FIFA se naoko očistí, naladí jinou strukturu a jede se dál.
Už mistrovství světa světa v Rusku ukáže, že „rodina“ nic nezapomněla ze své flexibility a vstřícnosti vůči nedemokratickým režimům. Putinovo obsazení Krymu tehdy trápí nanejvýš pár nevládních organizací, kterým fotbalová generalita rozhodně sluchu nedopřává. Vláďa je přece super! Peněz má, že neví, co s nimi a rád se o ně s FIFA podělí, když mu jako protislužbu federace pomůže napravit jeho pošramocené renomé.
Otevřený rozhovor s Jindřichem Trpišovským o proměnách trenérské profese, využívání moderních technologií, zlozvycích české ligy nebo o psychické náročnosti profesionálního fotbalu.
Šampionát v Rusku je jen předstupeň. Až blížící se turnaj v Kataru umožní FIFA a konkrétně Infantinovi, aby rozehrál rejstřík manipulace, kouřových clon a obviňování sílícího zástupu kritiků z podjatosti.
Co na tom, že se mistrovství koná v zemičce o rozloze přibližně Středočeského kraje, která nemá potřebnou sportovní a ani ubytovací infrastrukturu. Kde jeden vládce rozhoduje prakticky o všem, aniž by se musel ohlížet na politické preference vlastních obyvatel. K těm stejně počítá pouze mužské heterosexuální rodilé Katařany – ženy, gayové a lesby či cizinci jsou jednoduše občany druhé kategorie.
Dotyčný vládce má ale jednu velkou výhodu. Peníze z těžby plynu a ropy, a na to FIFA slyšela vždy. Infantino se doslova překonává, aby rozptýlil pochybnosti především evropských svazů, kterým kromě naprosto nevyhovujícího zimního termínu začínají stále víc vadit zprávy investigativních žurnalistů a nevládních organizací o nelidských poměrech, které panují na staveništích supermoderních stadionů.
Tisíce zahraničních dělníků, především z jižní a jihovýchodní Asie a z Afriky, přijdou na stavbách o život. Přes tuto skandální skutečnost se Infantinovi, který se rok před startem šampionátu s celou rodinou přestěhuje do Dauhá, daří držet protesty v únosných mezích. Nic se nesmí podcenit. FIFA, slovy Infantina, očekává finančně nejúspěšnější mistrovství světa všech dob s čistým ziskem ve výši 6,5 miliardy eur!
Kritika sice přetrvává, ale není nijak soustředěná. Některé evropské svazy se pokouší zaujmout jasné stanovisko – např. německý svaz se ústy svého předsedy Bernda Neuendorfa kategoricky vysloví pro zřízení odškodňovacího fondu pro pozůstalé po zemřelých dělnících. Katar to stejně kategoricky odmítá, aniž by to pro něj znamenalo nějaký radikální postih.
Do diskuze se opět vlamuje Infantino a otcovským tónem nabádá v otevřeném dopise účastnické svazy, aby se věnovaly především fotbalu a méně „politice“. Mistrovství je přece oslavou nejpopulárnější hry, tak proč si kazit turnaj hrozbou jakýchsi bojkotů!
Mistrovství světa v Kataru bude bezpochyby velkolepé. Přitáhne miliony diváků k televizním obrazovkám a tisíce najdou určitě cestu i na novotou zářící a moderními technologiemi prošpikované stadiony bez nějakých výčitek z toho, kolik jejich stavba stála lidských životů.
Jak vidno na počtu prodaných vstupenek se protesty minulých měsíců nějak zvlášť nepodepsaly. Začátkem listopadu oznamuje FIFA euforicky, že se prodeje blíží hranici tří milionů.
Samostatnému Česku se v kvalifikacích na světový šampionát nedaří. Dosud to vyšlo jen jednou. Tenhle přehled vám osvěží paměť.
Dokonce němečtí fanoušci, když se jedná o zápasy „Mannschaftu“, zapomínají na svoji kritiku Kataru z minulých měsíců a neváhají podpořit tým Hansiho Flicka přímo na místě. Do Kataru se jich prozatím chystá na 35 tisíc.
Moc z nás si to nepřipouští, ale v Kataru se bude rozhodovat nejenom o mistru světa na příští čtyři roky, ale i o podobě fotbalu jako takového. Jaké bude zosobňovat hodnoty? Bude mu vůbec ještě něco říkat lidská důstojnost, nezadatelná lidská práva, úcta, respekt či tolerance?
Nebo o všem bude rozhodovat úzká skupina přestárlých funkcionářů, pro které se blaho fotbalu zásadně vyjadřuje částkou od šesti nul výše?
Fotbalová „rodina“ roste. Stále ale zůstává otázkou nakolik je fotbalové hnutí schopné prolomit začarovaný kruh korupce, menších či větších službiček a mnohdy až kriminální struktury.
V březnu 2023 se bude volit nový předseda FIFA. Sekáč Gianni nezahálí – po Africe si s předstihem zajistil hlasy také jihoamerické federace. Možnost mistrovství světa v Argentině, Chile, Paraguayi a Uruguayi v roce 2030 v tom bezpochyby hraje svoji roli.
Tak komu to při volbách hodíte, pane Fousku?
Liga národů pro Česko skončila výhrou ve skupině. Teď reprezentaci čeká cesta ze snem. Příští rok odehraje kvalifikaci na mistrovství světa 2026. Kvíz vás prověří, co o příštím mundialu víte.
Mládí vpřed. A vědomé jsou si toho i fotbalové kluby, které na fanoušky z generace Z stále častěji cílí v nejrůznějších marketingových kampaních. Ukázkovým příkladem propojení popkultury a fotbalového klubu je narozeninová party Sparta on Fire s hudebními esy Rohonym, Mišíkem a Manenem.
Důležité zápasy v úterý hrají lvíčata i dospělá reprezentace. Jedenadvacítku čeká domácí odveta baráže o Euro s Belgií, áčko pak závěr skupinové fáze Ligy národů. Obě utkání vysílá ČT Sport.