Gianni Infantino rozdává pořadatelství světových šampionátů v takovém stylu, že mu teď nezbylo vlastně nic jiného než ho dát Saúdské Arábii. Což mu ale určitě nevadí.
Trapné ticho, fanouškovská solidarita s obětmi teroristických útoků Hamásu i výzvy muslimských hráčů k likvidaci Izraele. Fotbalový svět rozličně reaguje na aktuální eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Zásadní roli hrají nejen politické a kulturní preference, ale i ekonomické zájmy v arabském světě.
Angličané jsou zvyklí, že díky finanční síle Premier League dostanou, na koho si ukážou a nikdo jim hvězdy nevezme. Teď se do této hry vložila Saúdská Arábie s neomezenými zdroji a Anglii její vlastní medicína nechutná.
O pomoci ukrajinským uprchlíkům, sociální práci s menšinami, lokálních komunitních projektech, ale také sportswashingu a ovlivňování veřejného mínění vyprávějí publicista a marketér Vojtěch Raiman a manažer projektu Fotbal pro rozvoj Ansley Hofmann.
Jiří Jarošík má zamířit na lavičku Orenburgu, kde nahradí Marcela Ličku, jehož si vyhlédlo moskevské Dynamo. V době, kdy Rusko pokračuje ve svém útoku na Ukrajinu, jde o kroky víc než kontroverzní. V obou případech se navíc jedná o kluby, které jsou skrz svou vlastnickou strukturu přímo navázané na stát.
Tradice, vášeň, ale také hromada peněz. Jak Premier League vystoupala na trůn evropského fotbalu? A je fungování nejlepších anglických klubů ekonomicky udržitelné? Hosty dalšího dílu Football Club podcastu jsou Karel Häring a Miroslav Šifta.
Sport a politika nejsou světy, které dělí ohromný příkop. Jsou navzájem provázané. Vždycky byly a vždycky budou. Teď jenom záleží na tom, jak silně a jak toxicky. Bohužel fotbalové šampionáty v Rusku a Kataru moc naděje neukázaly.
Vychází 23. číslo čtvrtletníku Football Club, které má jediné téma - mistrovství světa. Troufneme si tvrdit, že jde o nejkritičtější speciál, který v Česku vyšel. Nezapomínáme ale ani na samotný fotbal, na jeho historii, ale třeba i taktický vývoj. Úvodník a obsah nového čísla, které předplatitelům právě vyrazilo do schránek, vás navnadí ke čtení.
Je chyba, že se mistrovství světa koná v Kataru? Jak moc by se měli fotbalisté zapojovat do společenského aktivismu? V novém díle podcastu diskutují šéfreportér sportu na Seznam Zprávách Luděk Mádl a ředitel Football Clubu Ondřej Tůma.
Mistrovství světa v Kataru budilo kontroverze dlouho před tím, než vůbec začalo. Proč se FIFA rozhodla pro malou zemi na březích Perského zálivu? O čem volba Kataru vypovídá? V prvé řadě o samotné FIFA.