Odemkněte všechny články Football Clubu a podpořte kvalitní žurnalistiku

Úspěšní fotbaloví investoři! Jak fotbalové hvězdy zhodnocují vydělané peníze?

26. srpen 2024
Sdílejte:
Investice fotbalových hvězd nemusí skončit katastrofou. A i když z médií známe řadu smutných příběhů, existují i ukázkové příklady, jak po skončení kariéry vydělané jmění ještě zhodnotit. Pojďme se s nimi seznámit.
Lionel Messi a jeho angažmá v Interu Miami je součástí investičního impéria Davida Beckhama. Mezi fotbalisty jsou přesto i úspěšnější investoři než tyto dvě superstar. Foto: Shutterstock

Těžce nabyl, lehce pozbyl… Dost fotbalových hvězd si nedokáže poradit s tím, jak nakládat s vydělanými penězi. Z médií se pak dozvídáme o jejich nejrůznějších finančních eskapádách, nebo dokonce bankrotech. Ostatně o známých fotbalových bankrotářích jsme už psali v jednom předchozích článků.

Najde se ale i řada těch, kteří to s financemi umí a kteří své fotbalem vydělané jmění dokázali díky šikovným investicím ještě výrazně navýšit. A jak se přesvědčíte na dalších řádcích, někdy to nemusela být ani velká věda.

Tady jsou příběhy pěti investorů ze světa fotbalu, co rozhodně stojí za pozornost. Článek vznikl v rámci partnerství s finanční skupinou Partners.

Mathieu Flamini

Mathieu Flamini v dresu Arsenalu.

Mathieu Flamini ukončil profesionální kariéru v roce 2019. Bývalý záložník začínal ve francouzském klubu Marseille, a přestože hrál celkem za pět týmů včetně AC Milán, nejvíc se proslavil v londýnském Arsenalu. A i když nikdy nepatřil mezi největší hvězdy, jeho současné jmění má ze všech fotbalistů současnosti největší hodnotu. Ano, kam se hrabou Messi i Ronaldo.

Podnikat Flamini začal ještě během aktivní kariéry. Krátce poté, co v roce 2008 poprvé odešel z Gunners do Milána, založil se svým obchodním partnerem Pasqualem Granatou, absolventem ekonomie, společnost GF Biochemicals, která se snaží o revoluci v energetickém průmyslu. Byznysoví parťáci investovali miliony do výzkumu, pokusů a infrastruktury v naději, že se jim podaří efektivně a masově vyrábět kyselinu levulovou, která se používá jako ekologická náhrada ropy při výrobě léčiv, plastů, kosmetiky a dalších produktů Což se nakonec povedlo. Podle britského deníku The Sun se dnes hodnota společnosti GF Biochemicals odhaduje na 21 miliard liber, což je asi 40krát víc než 500 milionů liber čistého jmění Cristiana Ronalda.

Eniola Aluko

Eniola Aluko během angažmá v Juventusu.

Výrazné podnikatelské a investorské příběhy můžeme zaznamenávat nejen v mužském, ale i v ženském fotbale. Ukázkovém příkladem je bývalá britská fotbalová reprezentantka, televizní reportérka, manažerka a investorka Eniola Aluko. Ta se narodila v nigerijském Lagosu, ale ještě před prvními narozeninami se s rodinou odstěhovala do Velké Británie, kde hrála například za Birmingham nebo Chelsea. První gól za anglickou reprezentaci vstřelila českému nároďáku v roce 2005. Aktivní hráčskou kariéru ukončila v italském Juventusu.

Ve světě fotbalu ale Aluko pokračovala jako ředitelka ženského týmu Aston Villy. Na manažerských pozicích pokračovala v Los Angeles v ženském týmu Angel City, kde se stala sportovní a později i generální ředitelkou. Díky svým schopnostem se stala součástí investiční skupiny Mercury 13, ve které jsou partnerkami význačné ženy světového fotbalu. Jejích investice v řádech vyšších desítek milionů dolarů míří do ženských fotbalových týmů napříč kontinenty. Ty zhodnocují díky rostoucímu trendu, fanouškovskému i marketingovému zájmu o ženský fotbal. Letos v květnu se Eniola Aluko stala také většinovou majitelkou ženského týmu v italském Comu. Kde se angažují také například Thierry Henry nebo Cesc Fabregas.

Nejste v tom sami!

Na investičním hřišti vás podpoří finanční skupina Partners, partner tohoto dílu FC podcastu.

David Beckham

David a Victoria Beckhamovi. Jeden z nejznámějších a nejbohatších párů showbyznysu.

Bývalá hvězda anglické reprezentace, Manchesteru United a Realu Madrid se stala během kariéry opravdovou fotbalovou superstar se vším všudy. Beckham se neprosadil jen na hřišti, ale i v módě a jako marketingový ambasador mnoha značek. Jeho příjmy z fotbalu byly nakonec dokonce nižší než z dalších činností. Miláčkovi fanoušků i bulvárních plátků k tomu nepomohly jen skvělé výkony v zápasech, ale i manželství se zpěvačkou Spice Girls Victorií Beckahmovou.

Nutno dodat, že řada fotbalových celebrit dokázala velkou část vydělaného majetku prošustrovat. Případ Davida Beckahama to rozhodně není. Velkou část svých peněz investoval do nemovitostí po celé Evropě a později i v Americe. Menší částky investoval také do některých zajímavých startupů. Velký zisk by Becksovi mohl přinést i podíl v klubu Inter Miami, za který dnes hraje Lionel Messi. Část této vznikající franšízy kdysi získal za zvýhodněných podmínek (25 milionů dolarů) také coby součást svého kontraktu s MLS. Dnes je hodnota podílu v klubu násobně vyšší. Beckhamovo celkové jmění se dnes odhaduje na 450 milionů dolarů.

Martin Braithwaite

Martin Braithwaite v dresu dánské reprezentace.

Když v roce 2021 opustil hvězdný fotbalista Lionel Messi tým FC Barcelona, stal se překvapivě nejbohatším hráčem soupisky katalánského velkoklubu dánský reprezentant Martin Braithwaite. A to i přesto, že v Barce měl až čtrnáctý nejvyšší plat. Na rozdíl od řady spoluhráčů, kteří se soustředili jen na fotbal, byl však Braithwaite podnikavý a příležitosti viděl i ve světě investic. Především pak na nemovitostním trhu. Výše jeho současného jmění se podle magazínu Forbes odhaduje na 287 milionů dolarů.

Braithwaite investoval nejvíc peněz do nemovitostních a developerských firem, jejichž hodnota později výrazně vzrostla na newyorské burze. Dnes má třiatřicetiletý dánský útočník, který stále pokračuje v aktivní fotbalové kariéře v brazilském Gremiu, také vlastní značku oblečení a síť restaurací v Barceloně. Investoval také do několika technologických startupů. V médiích se zároveň spekuluje, že by se mohl stát novým majitelem fotbalového prvoligového klubu Espanyol Barcelona. Tyto aktivity jsou už ale spíš jen pro potěšení, hlavní Braithwaitův byznys už totiž zajistil jeho i celou jeho rodinu do konce života.

Samuel Eto'o

Samuel Eto'o při angažmá v Interu Milán.

Příběh dnes třiačtyřicetiletého Samuela Eto'a vypráví africkou pohádku o klukovi z chudinského slumu v Douale, který získal velké bohatství. A tahle story přitom ještě zdaleka nekončí. Bývalý útočník Barcelony, Interu Milán, Chelsea a řady dalších evropských velkoklubů, a především jedna z největších hvězd historie kamerunské reprezentace dokázal ze své fotbalové kariéry vytěžit maximum. A to se týče jak finančních, tak i lidských zdrojů. Eto'o byl vždy komunikativní a dokázal si udělat mocné přátele včetně nejúspěšnějších podnikatelů kontinentu a vlivných politiků. To ho někdy dovedlo sice až na hranu zákona, ale Eto'ův životopis i bankovní konto vzkvétají.

Dnes Samuel Eto'o působí jako předseda kamerunského fotbalového svazu, ale jeho ambice sahají ještě mnohem výš. Kamerunský prezident Paul Biya je ve funkci od roku 1982 a letos oslovil už neuvěřitelné 91. narozeniny. Spousta Kamerunců by si už přála změnu a v nejvyšší státní funkci vidí právě Samuel Eto'a. Ten moc dobře ví, že jeho investice musí kromě známých destinací, kde skupuje především nemovitosti, ve velké míře směrovat právě do Kamerunu a dalších afrických zemí. Finančně proto podpořil řadu technologických startupů, investoval do telekomunikací, poštovních služeb a zdravotnictví.

Jak si na stáří investují běžní Češi?

Nemusíte být úspěšný fotbalista, abyste si zajistili klidný důchod. Na stáří a zajištění výdajů je však potřeba myslet s dostatečným předstihem a odkládat peníze co nejefektněji. A kolik peněz je vlastně potřeba našetřit? Češi si myslí, že minimálně 1,5 milionu korun. Rozdíl mezi muži a ženami je docela velký – muži by v průměru potřebovali 1,8 milionu, ženám by prý stačil 1 milion korun. Tato čísla vyplývají z rozsáhlého průzkumu společnosti Partners, který pro ni ke Dni finanční gramotnosti, který se každoročně slaví 8. září, připravila výzkumná agentura MindBridge Consulting.

Ve skutečnosti je však ale podle odborníků na finance potřeba ještě větší částka. Suma, se kterou by lidé měli odcházet na penzi, je samozřejmě individuální, záleží na tom, jak moc si chtějí udržet dosavadní životní standard. Pokud budeme počítat člověka s průměrným čistým příjmem 30 000 korun měsíčně, který si chce udržet svou životní úroveň, měl by mít naspořeno zhruba 2,5 milionu korun ve svých 65 letech,“ vysvětluje Vladimír Weiss, finanční poradce Partners.

Zajímavé také bylo, že třetina respondentů s nižším stupněm dosaženého vzdělání (ZŠ a SŠ bez maturity) deklaruje, že na důchod není potřeba mít extra částku naspořenou, což tvrdí také lidé s nejnižším příjmem. „To je bohužel výhledově velmi rizikové, lidé by se neměli spoléhat na stát, který stále více deklaruje, že se náhradový poměr bude snižovat, stejně jako se zvedá věk odchodu do důchodu,“ radí Vladimír Weiss.

Základ je v přípravě

Nespadnout ve stáří do chudoby se snaží dvě třetiny Čechů, kteří se na penzi finančně připravují. Častěji logicky ti, kteří si to mohou dovolit – vysokoškoláci a lidé s vyšším příjmem. To je obecně pozitivní informace, zejména když ji doplňuje fakt, že 27 % respondentů uvedlo, že jejich domácnost každý měsíc vyjde, tak-tak.

Vůbec nic navíc neuspoří desetina domácností. Ti si musejí někdy nebo většinou vypomáhat předchozími úsporami či dostávají pomoc zvenčí. Jde častěji o ty domácnosti, kde byl respondent nezaměstnaný, na rodičovské dovolené, nebo v současné době v domácnosti.

Tyto jinak obecně příznivé informace ale kazí skutečnost, že podíl respondentů, jejichž domácnosti mohou vytvářet alespoň nějaké úspory, poklesl od roku 2020 o 17 %. Z dat navíc také vyplývá, že čtvrtina domácností dotázaných si meziročně finančně polepšila, asi 2/5 respondentů ale uvádějí, že se jejich domácnosti dnes ve srovnání se situací před rokem daří finančně hůř.

Ohledně přípravy na stáří pak téměř čtvrtina Čechů (23 %) sází na pořízení vlastního bydlení a 22 % má životní pojištění. Až poté následovaly finanční produkty určené pro přípravu na penzi – 18 % Čechů zhodnocuje peníze v novém penzijku (DPS), 17 % věří stavebnímu spoření a 15 % investicím do podílových fondů. V průměru tak dotázaní Češi pro přípravu na stáří využívají 1,7 ze všech testovaných produktů a aktivit, ti, kteří se na stáři připravují, jich pak využívají v průměru 2,7.

A jaké byly největší rozdíly mezi příjmovými skupinami? Nejvíce vydělávající čtvrtina domácností investuje častěji než nejméně vydělávající čtvrtina do:

  • Pořízení vlastního bydlení 47 % vs. 27 %
  • Životního pojištění 45 % vs. 27 %
  • Podílových fondů 37 % vs. 15 %
  • Pořízení domu/bytu na pozdější pronájem 18 % vs. 4 %
  • FVE 8 % vs. 2 %

Nejmladší respondenti (12 %) pak o něco častěji věří podnikání, kterým se chtějí na stáří zajistit oproti průměru 5 %.

Které formy přípravy finanční podpory ve stáří využíváte?

Které formy přípravy finanční podpory ve stáří využíváte?Foto: Partners

Nejste v tom sami!

Na investičním hřišti vás podpoří finanční skupina Partners, partner tohoto dílu FC podcastu.

Související články

Švábi, Piráti i Rudí býci. Zajímavosti o soupeřích Sparty v Lize mistrů

Sparta se takřka po dvou dekádách vrací do Ligy mistrů. A v novém herním modelu milionářské soutěže ji čeká hned osm soupeřů. Pojďme si k nim říct pár zajímavostí.

Liga mistrů

Video: Tohle učte malé fotbalisty. Šulc ustál faul na penaltu a dal gól

Pavel Šulc hraje v náramné formě, a navíc je to skvělý příklad k následování pro kluky a holky, kteří hrají fotbal. Tady je důkaz z úterní dohrávky s Olomoucí.

Pavel Šulc

Cesta Ligou mistrů začíná. Kde naladíte Spartu a další zápasy?

Ligová fáze evropských pohárů je tu. Tenhle týden je vyhrazený čistě Lize mistrů, která se hraje od úterka do čtvrtka. Sparta jde do akce ve středu proti Salcburku. Řekneme vám, kde všechny zápasy najdete v televizi.

Liga mistrů
Popup se zavře za 8s