Hamburk, St. Pauli, 1963. Mladý Tožan Guy Kokou Acolatse se stal prvním profesionálem černé pleti v německém fotbale. Na tuto jedinečnou zkušenost vzpomíná rád.
1984 není jen Orwellův román. Je to i rok, kdy Francie ovládla Evropu svým kouzelným čtvercem. Tenhle šampionát dal Francouzům vítěznou mentalitu, ze které těží dodnes. V rozhovoru si tehdejší cestu za jejich prvním velkým triumfem připomínáme se záložníkem Alainem Giressem.
Pacifistického rastafariánského revolucionáře Boba Marleyho, který by dnes oslavil 79. narozeniny, a anglické skinheady z konce 60. let spojila láska k reggae a k fotbalu.
Dodnes platný rekord v počtu vstřelených gólů na Africkém poháru, mistr Afriky, ale i prostřelená noha od šíleného diktátora a falešná zpráva o vlastní smrti. Příběh první velké hvězdy afrického fotbalu, Pierra Ndaye Mulamby, je důkazem toho, že sport a politiku lze často jen sotva oddělit. Od jeho smrti uplynulo pět let.
Srdce afrických fanoušků opět bije v rytmu kontinentálního šampionátu. Na turnaji v Pobřeží slonoviny brzy začne vyřazovací část. Díky profesionálnější organizaci, přítomnosti velkých hvězd a stále vyšší úrovni hry se turnaj stává celosvětovou událostí. Už to není jen barevný karneval.
Když statisíce lidí umírají kvůli nenávisti, možná jen víra, láska, umění a fotbal dokážou ještě pomoct. Bolestivá historie alžírské reprezentace je toho důkazem. Přečtěte si neuvěřitelný příběh jako ze špionážního filmu, který popisuje vznik národního mužstva Alžírska. To 6. ledna 1963 i přes odpor Francie odehrálo svůj první oficiální mezistátní zápas.
O Vánocích roku 1914 zavládlo na několika místech západní fronty první světové války příměří. Legenda praví, že na bojištích mezi zákopy sehráli britští a němečtí nepřátelé improvizované fotbalové zápasy. Bylo to tak? Football Club se vydal na místo činu.
George Weah už není prezidentem Libérie. Před týdnem svůj druhý volební boj těsně prohrál. Voliče neúspěšně žádal, aby mu dali víc času na splnění slibů ohledně vymýcení korupce a zlepšení životních podmínek. Připomeňte si, jak se z fotbalisty stal vrcholný politik v textu z tištěného FC z roku 2017.
V osobě Michela Seydouxe se spojily dva světy. Spolupracoval s režisérem Nikitou Michalkovem a do světa velkého fotbalu přivedl náctiletého Edena Hazarda. S prvním získal Oscara v Hollywoodu, s druhým titul mistra Francie. Přitom, jak sám říká, si k fotbalu vlastně jen na patnáct roků odskočil.
Zlí jazykové tvrdí, že Francie za pravidelnou účast ve finále mistrovství světa a Evropy vděčí koloniální minulosti. Země opravdu těží i z rozmanitosti svého obyvatelstva, ale především má mimořádně účinný systém výchovy mladých hráčů. Představí vám ho přímo francouzští experti.