FC v akci. Předplatné teď jen za 64 Kč

Alláh na fotbale

09. září 2023
Sdílejte:
Víc než kde jinde se na Blízkém východě míchá fotbal s politikou. Na stadionech se protesty rozžínají i zhášejí. Jen v bohatých zemích to docela neplatí: Proč se potit na stadionech místních týmů, když si můžu pustit Barcu nebo Bayern? Nebo si na ně zaletět.
Afghánští fanoušci slaví v září 2013 výhru 2:0 nad Indií ve finále Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.Foto: Profimedia

Tu euforii si pamatuju dodnes. Po desítkách let války a nepokoje měli Afghánci konečně co slavit. Národní fotbalový tým v září 2013 porazil dvěma góly Indii a vyhrál Mistrovství jihoasijské fotbalové federace.

Tisíce lidí v ulicích Kábulu i dalších měst slavily víc než fotbalové vítězství. Jako by se po letech konfliktů, útlaku a ubíjející každodenní snahy o přežití něco zlomilo. Jakmile hra skončila, vyhrnuli se mladí muži a chlapci do ulic. Vyvěšovali obrovské afghánské vlajky, svlékali si trika a ze střech aut a kamionů křičeli: „Ať žije Afghánistán!“ Nikdo jim v tom nebránil, ani policie. „Na ulicích nebyly žádné ženy, což připomíná konzervativní společenské nastavení Afghánistánu, ale za povšimnutí stálo, jak se v davu promísily národnosti,“ psala z hlavního afghánského města Pamela Constableová do Washington Post. Multietnický Afghánistán na chvíli zažil jednotu.

Klaksony troubily, z autorádií zněl afghánský pop i vlastenecké písně. V hlavním městě bránily průjezdu aut tančící davy. Nad hlavami jim burácely a jiskřily světlice a rakety, dokonce se na oslavu střílelo – ale nikdo se nebál. Byla to vůbec první mezinárodní fotbalová trofej pro válkou znavený Afghánistán a taky první spontánní masový projev, který si zapamatoval i ten, koho fotbal vůbec nezajímá.

Oslavy se z ulic přesunuly na stadion Ghází v Kábulu – na místo, které v devadesátých letech Tálibán zneužíval pro svou propagandu a k veřejným popravám. Deset let nato zeje stadion prázdnotou. Oficiální fotbalové soutěže Tálibán zakázal. Jeho čelní představitelé mají za to, že by člověk neměl dělat nic, co ho „odvádí od Boha“. Mnozí Afghánci ale přesto dál sledují cizí fotbalové ligy a hádají se, jestli je lepší Ronaldo, nebo Messi.

Související články

Co bude s Mandousem a jaký je mladý Keňan? Trpišovský odhalil další plány

Bylo to možná těžší, než se čekalo. Slavia ale má z ligového restartu to nejdůležitější, tedy tři body po výhře nad Mladou Boleslaví. Před sebou má hodně práce s širokým kádrem i posilami, pro které možná není místo. I o tom mluvil po nedělním zápase kouč sešívaných Jindřich Trpišovský. Vybrali jsme to nejdůležitější z jeho řeči.

Slavia

Video: Vůbec na to nesahej! Schick vzal míč spoluhráči a zase se trefil

Patrik Schick pomohl 14. ligovým gólem v sezoně k výhře Bayeru Leverkusen nad Hoffenheimem 3:1, přestože přišel na hřiště až po změně stran. Obhájce titulu si upevnil druhé místo, na Bayern Mnichov dál ztrácí šest bodů. Schick i přes skvělou formu z posledních týdnů nemá jistou pozici v útoku.

Bundesliga

Sparta na startu ligového jara: problémy v ofenzivě, nová herní tvář a kontroverzní Kuchta

Podaří se Spartě nastartovat stíhací jízdu za Ligou mistrů, nebo se ještě víc propadne do herní a výsledkové krize, která ji potkala na konci podzimu? Jak se podaří do týmu zapracovat nové posily? A jakou formaci by měl zvolit trenér Friis? Debatují analytici Football Clubu Vojtěch Mrklas a Tomáš Daníček.

Sparta
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.