Za lásku k Realu do salvadorské mučírny. Brankář a kouč dětí zmizel po Trumpově nařízení

14. duben 2025
Sdílejte:
V profesionálním fotbale to nedotáhl mezi nejlepší, ale hrál venezuelskou ligu a trénoval děti. Jerce Egbunik Reyes Barrios podle svých blízkých fotbal miluje, a to se mu taky stalo osudným. Kvůli represím ze strany režimu odešel z Venezuely do USA, kde požádal o politický azyl. Místo soudního slyšení ho ovšem Trumpova administrativa deportovala – nikoli zpátky do Venezuely, ale do brutální věznice v Salvadoru. Reyesovým „proviněním“ bylo zřejmě tetování, kterým vyjadřoval, že má rád Real Madrid.
Momentka z příjezdu venezuelských vězňů vyhoštěných z USA do salvadorského vězení CECOT z března 2025. Takového přivítání se dočkal i hrdina našeho příběhu Jerce Barrios.Foto: AFP Photo / El Salvador´s presidency press office /Profimedia

„Je to náš otec, náš kamarád a uděláme všechno proto, aby byl co nejdřív na svobodě!“ říká jeden z trenérů Perijaneros FC. Facebookový profil Reyesova bývalého klubu z města Machiques nedaleko kolumbijské hranice je teď plný podobných vzkazů. „Společně za Jerceho Reyese,“ hlásá tam jeden z mládežnických týmů. Právě v tomto třetiligovém klubu 36letý Reyes naposledy působil. V březnu loňského roku se rozhodl z Venezuely utéct.

Bylo to poté, co se Reyes podle investigativního amerického webu Drop Site News zúčastnil dvou demonstrací proti režimu venezuelského diktátora Nicoláse Madura v únoru a březnu 2024. Vládní bezpečnostní složky fotbalistu unesly z ulice na neznámé místo a mučily ho. Podle jeho právničky Reyes zažil při výslechu elektrošoky a dušení. Po tomto zážitku se rozhodl pro cestu do USA, kde chtěl požádat o azyl.

Tehdejší administrativa prezidenta Joea Bidena zavedla pro Venezuelany, Nikaragujce, Haiťany a Kubánce, kterým by po návratu domů hrozila politická perzekuce, možnost požádat v USA o dočasnou ochranu s možností pracovat. Podmínkou bylo, aby žadatelé o tento status nepřekračovali americkou hranici mimo oficiální přechody, ale zažádali o vstup úřední cestou přes speciálně zřízenou aplikaci a počkali v Mexiku na vyřízení žádosti a na pohovor na americké straně.

Přesně tak to Jerce Reyes udělal. Podle jeho strýce Jaira strávil několik měsíců prací v Mexiku, než ho americké úřady 1. září loňského roku vpustily do USA. Už tehdy Bidenova administrativa pojala podezření, že Jerce může patřit k Tren de Aragua, nechvalně známému, násilnému venezuelskému gangu, který působí v mnoha zemích amerického kontinentu. Úředníci vycházeli z jeho tetování a zavřeli ho do detenčního centra nedaleko San Diega.

Jerce Barrios (uprostřed) se spoluhráči. / Foto: facebookový účet Jaira Barriose

Členové gangu Tren de Aragua nemají žádné tetování „povinné“, jako je to zvykem u některých kriminálních organizací. Ale některé motivy se u nich opakují a americké úřady s touto informací pracovaly už za Bidena. Na státní úrovni Texas dokonce vydal příručku, která informuje mj. o typických symbolech této kriminální skupiny. Uvádí se v ní, že si členové Tren de Aragua často nechávají vytetovat symboly koruny, růže, vlaku či hvězdy a že mezi jejich hesla patří slova jako Hasta la Muerte (Až do smrti) nebo Hijos de Dios (Boží synové). Reyes má na těle vytetovanou korunu s fotbalovým míčem i slovo Dios (Bůh).

Právnička Linette Tobinová, která Jerceho Reyese zastupuje, začala sbírat důkazní materiály o tom, že její klient má čistý trestní rejstřík. Ve Venezuele, odkud do USA prchal za politickým azylem, neměl žádné kriminální záznamy. „Jerce ani nepije alkohol, nekouří. Nikdy nic zlého neprovedl, se zločinem nemá nic společného,“ řekla CNN jeho partnerka Mariyin Araujová. „Zajímají ho pouze jeho dcery a fotbal,“ odmítá všechna obvinění. Také jména jejich společných dcer, Isabely a Carly Antonelly, si Jerce Reyes Barrios nechal vytetovat.

Advokátka Tobinová jako důkazní materiál připojila také záznamy Reyesových zápasů v první a druhé venezuelské lize v minulosti. Nakonec se podařilo odvrátit deportaci a požádat v USA o politický azyl. Aby prokázal politickou perzekuci, které ve své vlasti čelil, k tomu měl Reyes dostat příležitost 17. dubna 2025 při stání u azylového soudu. Ovšem mezitím byl zvolen a do funkce amerického prezidenta znovu uveden Donald Trump a věci nabraly úplně jiný směr a rychlý spád.

Jerceho partnerka Mariyin CNN řekla, že když s Reyesem naposledy 11. března mluvila, zněl pozitivně a věřil, že ho imigrační úřad z detenčního centra brzy propustí. Pak se ale odmlčel a o pět dní později Araujová strnula hrůzou. Když brouzdala po internetu, narazila na videa, která sdílely účty sociálních sítí prezidenta Salvadoru Nayiba Bukeleho. Do nechvalně proslulého Protiteroristického vazebního střediska (CECOT) v Salvadoru právě dorazilo víc než dvě stě Venezuelanů z USA. Jerce Reyes Barrios byl jedním z nich.

CECOT je největší věznicí v latinské Americe, kterou salvadorský prezident nechal narychlo postavit a otevřel ji začátkem roku 2023. Reagoval tím na činnost gangů v zemi a násilí, které se naprosto vymklo kontrole a které se od té doby podařilo zásadně omezit. Proto jsou toto megavězení i Bukeleho politika v Salvadoru velmi populární.

Související články

Kvíz: Fotbalové přezdívky. Poznáte klub podle jeho druhého jména?

Jste znalci fotbalu? Máte dobrou paměť? Otestujeme vás v deseti krocích. Řekneme vám přezdívku, vy nám klub.

Kvíz

Glosář Luďka Mádla: Když se z pravidel stanou povidla

Máte pocit, že ve fotbalových pravidlech občas plavete? A že by to občas chtělo doplnit si mezery? Snadná pomoc. Pokud se vám nechce celou tu brožurku číst, stačí bedlivě sledovat Chance ligu.

Komentář

Fotbal v televizi: V úterý laďte Ligu mistrů

Dvě čtvrtfinálové odvety se hrají v úterý. Vysílají je stanice ze skupiny Nova Sport.

Televize
Popup se zavře za 8s
Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.