Předplaťte si Football Club a podpořte kvalitní žurnalistiku

Hrajem, tedy jsme! Fotbal jako národní obrození

28. říjen 2023
Sdílejte:
Když se probouzely evropské národy a hledaly svoji identitu, šly na to přes literaturu a divadlo. Nástrojem sebeurčení domorodců z Austrálie, Nového Zélandu nebo Havaje a vyjádřením jejich identity se stal fotbal. Kdo má nároďák, má národ.
Australské fotbalistky na Olympijských hrách 2020 s vlajkou domorodých Aboridžinců.Foto: Profimedia

Karen Menziesovou ukradli rodičům hned dvakrát. Nejdřív ji jako miminko násilím odebrali biologické matce aboridžinského původu a pak ve třinácti letech i adoptivní anglosaské rodině. Začala se bouřit, chodit za školu, chytila se špatné party. Sociálka ji prohlásila za problémové dítě, umístili ji do dětského domova v Newcastlu. Lásky, vřelosti a pochopení se jí tam rozhodně nedostávalo.

Chlad nového „domova“ ale Menziesovou tolik netrápil, když zjistila, že tu holky hrajou fotbal. Ten sport se jí stal v životě únikem i pomocníkem, který ji držel na správné cestě – zvlášť, když se dozvěděla, za jakých okolností ji jako malou odtrhli od biologické matky. Taková tehdy byla australská asimilační politika: děti se světlejší kůží se odebíraly domorodým matkám, aby líp zapadly do anglosaské komunity. S rodiči ztratily jakýkoli kontakt.

Ukradená generace

„Byl to obrovský šok, který mi změnil život. Musela jsem si pro sebe dekonstruovat, kdo jsem z hlediska kulturní a osobní příslušnosti, a znovu budovat svoji identitu, vstřebat, přijmout a pochopit svůj aboridžinský původ,“ popisuje nyní jednašedesátiletá Menziesová, profesorka humanitních a společenských věd na univerzitě v Newcastlu v Novém Jižním Walesu, jak pátrala po svém původu. „V tu dobu hrál fotbal v mém životě zásadní roli. Trávila jsem hraním spoustu času. Milovala jsem to, ale taky to bylo skvělé rozptýlení, když jsem musela řešit věci, které jsem se dozvěděla o svém původu a které pro mě jako pro teenagerku byly velmi matoucí. Vůbec jsem netušila, co to všechno znamená.“

Partner projektu Girl Power

Jsme yoursport. Už od roku 2013 zajišťujeme sportovním klubům kompletní vybavení a špičkový servis. Zvládneme se postarat o ligový tým, ale baví nás i spolupráce s menšími kluby. Dodáváme kvalitní vybavení od značky Macron, která obléká řadu velkých fotbalových, basketbalových, ragbyových i dalších sportovních klubů a na evropském trhu patří k absolutní špičce. Jakýkoliv sportovní klub tak dokážeme obléknout od hlavy až k patě, a to včetně realizačního týmu a fanoušků

    Chci vědět víc

    S dívkami, které hrály fotbal, se Menziesová v dětském domově setkala poprvé. Postavily si na velkém dvoře tyče značící bránu. Dokázaly o fotbalu debatovat celé hodiny. Vedení domova je v hraní podporovalo, jedna z „tet“ dokonce později byla v Merewetheru trenérkou týmu do 14 let. Meziesová objevila „silnou fotbalovou kulturu“.

    Její první fotbalové kroky byly ale těžké. Ve škole ji fyzicky trestaly – hrát fotbal se u děvčat považovalo za neposlušnost – ale ji to neodradilo. Sport jí umožnil najít si místo ve světě. Byl pro ni útočištěm. Mohla se lidsky rozvíjet, i když ji svazovaly tradičně určené genderové role.

    Pořád ji ale trápila otázka jejího původu, a tak se v šestnácti vydala hledat svou biologickou matku. Našla ji, ale shledání bylo bez psychologické podpory těžké. Menziesová byla plná vzteku, zmatená puberťačka, a její matka reagovala na dceřinu zuřivost mlčením. Později Menziesová zjistila, že její babičce úřady odebraly celkem sedm dětí. Zkušenost její rodiny vypovídá o těžko měřitelném utrpení původních obyvatel Austrálie. Ti se dělí na dvě skupiny – Aboridžince (známé taky jako Austrálci) a melanéské obyvatele Ostrovů Torresova průlivu. Toto souostroví je dnes součástí Queenslandu.

    Aboridžinci australský kontinent obývají nejmíň 45 tisíc let, možná sem dokonce přišli už někdy před 65 tisíci až 80 tisíci lety. Na domorodé komunity měl devastující dopad příchod britských osadníků. V roce 1900 už ze 750 tisíc původních obyvatel zbývalo jen 93 tisíc. Dnes tvoří v Austrálii původní obyvatelé asi 3,8 procenta populace, v porovnání s většinou ale mají nepoměrně víc potíží se zdravím, vzděláním, nezaměstnaností a trápí je víc i majetkové otázky.

    Související články

    Griezmann mění dres. Místo Pumy míří k Decathlonu

    Do marketingového boje o fotbalové profesionály se přihlásil další výrobce sportovního oblečení a výbavy. Jako hlavní tvář si vybral francouzskou hvězdu Antoina Griezmanna.

    Zprávy

    Poslední velká evropská porce. Kde naladíte Plzeň a pražská S?

    Jako první jde do akce Sparta. V Lize mistrů na hřišti Leverkusenu hraje ve středu. Slavia s Plzní mají své zápasy v Evropské lize ve čtvrtek. Povíme vám, kde a v kolik je vysílají a podíváme se i na výchozí situace všech těchto duelů.

    Evropské poháry

    Leverkusen - Sparta v TV: kde sledovat Ligu mistrů živě?

    Sparta hraje poslední zápas v Lize mistrů v této sezoně ve středu od 21:00 v Leverkusenu. Střetnutí s německým mistrem vysílá Nova Sport.

    Televize
    Popup se zavře za 8s
    Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.

    Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty! 

    Získejte přístup ke všem článkům a podpořte redakci.