V profesionálním fotbale to nedotáhl mezi nejlepší, ale hrál venezuelskou ligu a trénoval děti. Jerce Egbunik Reyes Barrios podle svých blízkých fotbal miluje, a to se mu taky stalo osudným. Kvůli represím ze strany režimu odešel z Venezuely do USA, kde požádal o politický azyl. Místo soudního slyšení ho ovšem Trumpova administrativa deportovala – nikoli zpátky do Venezuely, ale do brutální věznice v Salvadoru. Reyesovým „proviněním“ bylo zřejmě tetování, kterým vyjadřoval, že má rád Real Madrid.
Na Apple TV+ se objevila osmidílná dokumentární série Čistá hra: Major League Soccer, české publikum ji může zhlédnout i v rámci rozšířeného předplatného platformy Canal+. Naštěstí nejde jen o marketingový věšák podtrhující extravagantní uchopení nejvyšší americké fotbalové ligy. Z českého pohledu sérii sráží tristní titulky.
Zápasy NHL či NBA v Torontu, Ottawě či Vancouveru začínaly v uplynulých dnech bučením kanadského obecenstva při americké hymně. Podobná nálada vůči USA panovala i u jižních sousedů. Hrozby prezidenta Trumpa, že zavede 25procentní cla na zboží z Kanady a Mexika, spustily vlnu nepřátelských projevů. Za necelých 500 dní mají přitom tyto tři země společně uspořádat dosud největší fotbalové mistrovství světa.
Před rokem zemřel jeden z nejlepších fotbalistů historie. Franz Beckenbauer byl víc než jenom to, jeho osud se stal i zosobněním německého příběhu posledních šedesáti let.
Obsáhlý rozhovor s brankářem Tomášem Vaclíkem (35) o jeho zahraničních štacích, životě hráče bez smlouvy, nejlepších stadionech Evropy, plnění dětských snů i dalších fotbalových výzvách.
Když se probouzely evropské národy a hledaly svoji identitu, šly na to přes literaturu a divadlo. Nástrojem sebeurčení domorodců z Austrálie, Nového Zélandu nebo Havaje a vyjádřením jejich identity se stal fotbal. Kdo má nároďák, má národ.
Obdivovaný Argentinec rozjel americký experiment. O fotbal jde u jeho přestupu na Floridu až v druhé řadě. Dohoda o podílu z prodeje práv na přenosy z MLS je revoluční. Otázka ale je, jestli Messi dokáže v USA to, na co nestačili Zlatan, Beckham ani Pelé. Odpovědi jsme hledali přímo ve Spojených státech.
Mexická část mistrovství světa v roce 2026 bude jistě nejautentičtější. Zároveň je ale Mexiko země, kde společnost do velké míry ovládají drogové kartely. Má se tam fotbalový fanoušek těšit, nebo si tuhle cestu radši odepřít? Vydali jsme se na průzkum.
Tvořil hru AC Milán, Juventusu i italské reprezentace, Guardiola ho chtěl do Barcelony a s kamarádem Nestou to rádi nandávali Zlatanovi. Na PlayStationu ovšem. O tom všem Andrea Pirlo vypráví v rozhovoru. A taky o tom, jak se stal trenérem, i když by tomu dřív sám nevěřil.
Nemají na kopačky, někdy ani na jídlo. Přesto vyhrávají zápasy, turnaje a nakonec i stipendia. Tak vyrůstají fotbalisti na americko-mexickém pomezí, kde vládne španělština, pašeráci drog i lidí a láska k evropskému fotbalu.