Mimořádná akce! Předplatné jen za 64 Kč

Kdy budou nové Bazaly a kdo je navrhne? Průvodce k novému stadionu Baníku

05. únor 2025
Sdílejte:
V jaké fázi je architektonická soutěž? Kdy se Baník vrátí na Bazaly? Kolik to bude stát? Kdo to bude platit? Pro kolik lidí má nový stadion být? Co bude s akademií, která teď je na Bazalech? Plánované stěhování Baníku shrnujeme v otázkách a odpovědích.
Jedna z možných přibližných podob nového stadionu na Bazalech na vizualizaci od autorů ověřovací studie.Foto: David Kotek, Rudolf Müller - PROJEKTSTUDIO

Jaký je poslední vývoj?

V běhu je architektonická soutěž, do které se podle informací na webu Baníku Ostrava přihlásilo na tři desítky zájemců. Odborná porota vedená významnou irskou architektkou Valerií Mulvin vybrala šestici, kterou navrhuje pustit dál, tedy k přípravě samotné budoucí podoby stadionu.

Teď se čeká na to, až tento předvýběr odsouhlasí rada města Ostravy, právě město bude hlavním investorem nového stadionu na Bazalech. Komisí vybraní uchazeči mají doplnit čtveřici architektonických studií, které už dřív oslovilo samotné město.

„Musím říct, že mám velkou radost z toho, že mezinárodní architektonická soutěž byla vnímána opravdu po celém světě, dostali jsme 29 návrhů, které doplňují čtyři studia, která jsme předvybrali sami a napřímo je oslovili,“ uvedl na konci ledna ostravský primátor Jan Dohnal. Z 29 přihlášených zájemců město vybere minimálně další čtyři. „Teď jsme ve fázi, kdy vlastně úřad prochází nabídky, zda splňují vše, co splňovat mají,“ doplnil Dohnal.

„Mezi zhruba třiceti přihlášenými uchazeči lze najít řadu světových renomovaných architektonických studií. Například také studio Lamela Architects z Madridu, podle jehož návrhů byl již dvakrát rekonstruován slavný Estadio Santiago Bernabéu,“ uvedl Michal Bělák, výkonný ředitel Baníku Ostrava. Ten je spolu s Václavem Brabcem, majitelem a předsedou představenstva Baníku Ostrava, také součástí hodnotící poroty.

Moravskoslezský deník už na konci října uvedl, že Ostrava napřímo oslovila následující architektonická studia: Fenwick Iribarren Architects, gmp Architekten, IDOM a Populous. Všechno to jsou společnosti, na základě jejichž návrhů se v poslední době stavěli velké (nejen) fotbalové stadiony po světě.

Kdy se začne stavět?

Vítězný návrh z probíhající architektonické soutěže by měl být znám na konci roku 2025 - v listopadu či prosinci. Následovat by měla soutěž na dodavatele projektové dokumentace, jejíž příprava a vyřízení potřebných povolení podle předpokladů potrvá minimálně dva roky.

Samotná výstavba se předpokládá v letech 2029 a 2030. „Záleží samozřejmě na spoustě věcí, protože ten proces bude asi složitější,“ podotkl primátor.

„Věřím, že z desítky návrhů, na něž nyní bude Ostrava čekat, vzejde po dalším hodnotícím procesu konečný návrh pro výstavbu takového stadionu, který bude svým architektonickým i funkčním řešením zcela jedinečný nejen v rámci České republiky,“ dodal Bělák.

Kolik bude nový stadion stát?

Náklady na realizaci stavby město Ostrava aktuálně odhaduje ve výši 2,5 miliardy korun. Půjdou z městského rozpočtu a část nákladů má uhradit Baník. O přesných částkách se teprve bude jednat.

Jak velký stadion je v plánu?

Loni v půlce června vedení města oznámilo, že zvažuje výstavbu stadionu o kapacitě 15 až 18 tisíc diváků. „Patnáct tisíc je minimum nutné k tomu, aby na Bazalech mohl pravidelně hrát český národní tým. Pokud jde o maximum, více než osmnácti až dvacetitisícový stadion se na dané území nejspíše nevejde,“ citoval tehdy baníkovský web primátora Dohnala.

Pak ale došlo k posunu a na konci října u příležitosti oznámení příprav architektonické soutěže Ostrava na městském webu uvedla následující: „Hlavním důvodem realizace je současné nevyhovující zázemí na atletickém stadionu a současně také potřeba města disponovat moderní sportovní infrastrukturou. Město z pozice zadavatele požaduje, aby stadion, splňující všechny současné standardy, nabídl kapacitu pro 19 500 až 20 000 sedících diváků.

Má tenhle plán podporu Baníku?

„Cesta Baníku, a tím i moje cesta, se dnes upíná k novým Bazalům,“ uvedl v červnu na společné tiskové konferenci s vedením města Václav Brabec, předseda představenstva a majitel FC Baník Ostrava.

„Od začátku se v souvislosti s výstavbou nového stadionu na Bazalech bavíme o tom, že na ní bude Baník finančně participovat. A bude tomu tak,“ řekl Brabec s tím, že o výši participace ostravského klubu na celkových nákladech se rozhodne až po výsledku architektonické soutěže. Platí ale, že většinu peněz má platit město Ostrava a Baník se na výstavbě bude podílet menší částkou. I tak může jít o stovky milionů korun.

Jedna z možných přibližných podob nového stadionu na Bazalech na vizualizaci od autorů ověřovací studie. / Foto: David Kotek, Rudolf Müller - PROJEKTSTUDIO

Jak bude nový stadion vypadat?

„Nový stadion, situovaný v kopci nad centrem města, by měl být významnou pohledovou dominantou Ostravy, vhodně doplnit prostor a nekonkurovat blízké unikátní radniční věži,“ představuje projekt zpráva na webu ostravského magistrátu. I s novým stadionem má být zajištěno pokračování fungování Regionální akademie FAČR pro Moravskoslezský kraj a tréninkového centra Baníku Ostrava na Bazalech.

„Chci, aby byl komplex přístupný i mimo dobu fotbalových zápasů a stal se živým místem pro setkávání. K dispozici by měly být restaurace, fanshopy. Součástí komplexu by mohlo být i muzeum fotbalu a sportu a další. Stadion by se měl stát novým turistickým cílem města,“ uvedl primátor Dohnal.

„Klíčové je začlenění stavby do stávajícího městského prostoru v kontextu blízké Nové radnice, akcentována však bude také historie místa a fotbalového klubu. Zásadní je pro nás kvalita celkového architektonického řešení. Našim cílem je fotbalový stadion splňující veškeré současné požadavky enviromentální, měla by obsáhnout nejnovější poznatky a technologie v udržitelnosti. Provozní řešení a zázemí má umožnit zažít fotbal všem bez ohledu na věk či handicap, pracujeme s myšlenkou dětského sektoru či prostoru upraveného pro handicapované návštěvníky,“ dodal Dohnal na konci října.

Co je teď na Bazalech?

Baník na Bazalech poslední zápas odehrál na konci května roku 2015. Mezitím město areál přebudovalo na fotbalovou akademii a dlouho se mluvilo o tom, že nový stadion pro Baník by na kopci nad městem vyrůst nemohl hned z několika důvodů: je to drahé a moderní stadion s veškerou potřebnou obslužností by se na Bazaly nevešel. Současné vedení města to teď vidí jinak, jak už jsme si popsali.

Baník teď hraje své zápasy na Městském stadionu ve Vítkovicích. A tréninkové centrum mládeže a zázemí Regionální fotbalové akademie je na Bazalech od roku 2019. Bazaly i vítkovický stadion patří městské firmě Vítkovice Aréna.

Přestavba fotbalového stadionu na akademii stála 320 milionů korun (platilo ji převážně město a Moravskoslezský kraj). Bazaly koupilo město od finančními problémy zmítaného klubu už v roce 2014, o záchraně tradiční slezské značky tehdy rozhodli zastupitelé až na základě opakovaného hlasování, stadion odkoupili za 115 milionů korun. Baník si teď stadion i tréninkové centrum od města pronajímá.

Související články

Jak dobře znáte Jana Kuchtu? Sparťanský oblíbenec v kvízu

Po nepovedeném půl roce v Dánsku se vrátil do Sparty, které má pomoci z pozice herního lídra. Jan Kuchta tuhle roli rychle přijal a k výhře na Slovácku během ligového restartu pomohl dobrým výkonem i gólem. V kvízu si projdeme jeho dosavadní ligovou kariéru.

Kvíz

Video: Agresivní záložník, který získá mnoho míčů. Podívejte se, co umí nejnovější slávistická posila

Slavia v neděli oznámila příchod dvacetiletého keňského záložníka Timothyho Oumy ze švédského Elfsborgu. Našli jsme video, které potvrzuje slova Jindřicha Trpišovského, že jde o silného hráče.

Česká liga

Glosář Luďka Mádla: „Ježišmarja, to bylo tvrdý!“ Kritizovaný rozhodčí si už na jaře možná nezapíská

V Liberci se začalo velmi zostra. Nový Glosář detailně rozebírá hodně nepovedený výkon sudího Machálka, který měl zásadní vliv na jeden ze šlágrů restartované ligy.

Komentář
Popup se zavře za 8s