Úvodní text nové série, ve které budeme zkoumat vyobrazení fotbalu v audiovizuální kultuře, vykopneme tou nejobligátnější a zároveň nejexplicitnější rovinou, kde se fotbal a film prolínají. A to případy, kdy se fotbalisté rozhodli kopačky vyměnit za stříbrné plátno, ne vždy však úplně.
Hamburk, St. Pauli, 1963. Mladý Tožan Guy Kokou Acolatse se stal prvním profesionálem černé pleti v německém fotbale. Na tuto jedinečnou zkušenost vzpomíná rád.
Abraham Klein pískal první zápas mezi německým a izraelským klubem po 2. světové válce, i když část jeho rodiny vyvraždili nacisti. Dnes slaví 90. narozeniny. Tenhle velký rozhovor je zároveň exkurzí do zlatých časů mistrovství světa 70. a 80. let i skvělý rádce pro české rozhodčí, kterým do rozhodování hráči stále zhusta nepěkně mluví.
Specifická vůně rychlého občerstvení v blízkosti stadionu dokáže podle herce, spisovatele a fotbalového nadšence Jana Jiráně udělat z fanouška cestovatele časem.
V roce 1962 dokráčela reprezentace Československa ke stříbru na mistrovství světa. O padesát let později se v Brazílii legendární fotbalisté potkali i s Máriem Zagallem, který před týdnem ve věku 92 let zemřel, a jejich vzpomínky do povídky sepsal herec Ypsilonky Jan Jiráň.
Na konci loňského roku zasáhla fotbalový svět smutná zpráva. Navždy odešel jeden z nejlepších hráčů historie. Člověk, který pozvedl fotbal na umělecké řemeslo. Připomeňte si jeho geniální kousky a hvězdnou kariéru.
Henry Kissinger ve svých 100 letech ve středu zemřel. Patřil k nejvlivnějším lidem na světě. K úspěchům na diplomatickém poli mu pomohla i jeho láska k fotbalu.
Byl největší, zažil největší návštěvu všech dob. Pelé tu vstřelil svůj tisící gól. Chodilo se sem bavit celé Rio, bohatí i chudí. Dnes je ze slavného Maracanã průměrný stadion pro střední třídu. Jako by snad ani nebyl v Brazílií.
Henry Kissinger dnes slaví 100 let. Patřil k nejvlivnějším lidem na světě. K úspěchům na diplomatickém poli mu pomohla i jeho láska k fotbalu. Velký text k tomu najdete v FC knize. Jako ochutnávku pro vás tady na webu máme část o tom, jak Pelého přivedl z fotbalové penze zpět na hřiště. Samozřejmě za tím byla i politika.
Hvězda, která už od mládí věděla, že je předurčena k úspěchu. Pelé byl geniální a mazaný rváč i globální ikona, která se neostýchala slavit titul se zástupci tehdejší diktatury. Zůstával v něm ale i normální člověk Edson, jak popisují jeho spoluhráči.