Jaká je přesně vaše funkce ve Slavii?
Jsem šéftrenérka dívčích týmů, spadají pode mě nejmenší holky od sedmi let v přípravce až po patnáctileté starší žačky. Mám na starosti chod všech těchto týmů, komunikaci s trenéry, zajišťování různých organizačních věcí a zajištění kvalitního tréninkového procesu. Nad žačkami už je jen dorostenecká kategorie U18 a pak ženy.
A cíl své práce byste popsala jak?
Je to výchova talentovaných hráček tak, aby vyrostly nejlíp až pro ženský tým. Začíná se od školiček pro malé děti, kde jsou holky spojené s chlapci od pěti let. Je to aktivita na jednu až dvě hodiny týdně, děti si hrají s míčem a jde hlavně o to, aby byly venku. Spíš všeobecná sportovní příprava. Pak dál už se přípravky dělí na klučičí a holčičí.
U holek začínáme týmem U9, tedy kategorií pro sedmi- až devítileté. Trénují dvakrát až třikrát týdně. Máme skvělé trenérky, které hodně sledují i další týmy v Praze a okolí a stane se, že na tréninku máme i dvacet holek. Když někde vidíme šikovné děti, voláme do klubů a rodičům a zveme je na tréninky. Když dívka prokáže talent, pak řešíme, jak často k nám může jezdit na tréninky. Když je to komplikované, tak třeba zůstává ve svém původním klubu, dál tam trénuje s kluky a s námi jezdí pravidelně na turnaje, aby byla seznámena s dívčím prostředím, které je od chlapeckého často odlišné. Navazujeme tak první kontakt a zároveň nechceme, aby takhle malé děti trávily několikrát v týdnu hodiny v autě cestou na trénink.
Turnaje v téhle kategorii hrajete proti holkám nebo klukům?
Hrajeme v klučičí i holčičí soutěži. To znamená, že každá ta věková kategorie od U9 až do U15 hraje svoji ligu holek. U přípravek to vypadá tak, že se jednou za čtvrt roku udělá turnaj na jednom místě pro všechny týmy z Čech (Morava má vlastní ligovou část – poznámka redakce). O kategorii výš – U11 – je to stejné plus hrají přes týden s kluky pražskou soutěž. Mladší a starší žákyně hrají taky dvě soutěže současně, ligu žákyň a pražský přebor s kluky, maximálně to pak vychází na dva zápasy týdně. Protože jde o přebor, a ne žákovskou ligu, kterou hrají slávističtí chlapci, tak se nám s žákyněmi daří a jsme dlouhodobě v top trojce. Fyzické rozdíly tam ještě nejsou tolik vidět a fotbalové dovednosti jsou na straně holek.
Reakce od soupeřů jsou jaké?
Někteří nenesou dobře, když je porazí holky, ale spousta trenérů, se kterými se bavím, nás chválí. Obecně bývá větší problém s těmi trenéry, kteří si do žáků promítají nějaké ambice. Už se i několikrát stalo, že ztratili zábrany a křičeli na své hráče, ať nám holky normálně sejmou. Ale většinou si to vyříkáme a normálně hrajeme – nám jde hlavně o rozvoj, herní projev, hlavní je pro nás liga žákyň, i když i tam chceme hráčky především rozvíjet, naučit je, ať se nebojí hrát, ať hrají odvážně, konstruktivně a neodkopávají míče jen tak nazdařbůh.
Vladimír Coufal měl dobrou neděli. Odehrál celý zápas v Premier League, pomohl k překvapivému bodu a fanoušci West Hamu ho pak zachytili v dobré náladě a při dobrém skutku.
Další červená pro Arsenal. A opět u toho byl rozhodčí Michael Oliver. Prohlédněte si rozbor sporného momentu a rozhodněte, jestli bylo vyloučení na místě.
Antonín Kinský a celý Tottenham neprožívají dobré dny. Český brankář ale nevypadá, že by se z toho hroutil. A to navíc jeho konkurent ohlásil, že bude brzy zpět…
Staňte se předplatiteli Football Clubu a odemkněte si všechny prémiové texty!